Tommy Haze v klipu Tohle je Brno | foto: iDNES.cz

Klip o Brně upozornil na špínu a trosky, odhalil i sociální problém

  • 107
Videoklip "Tohle je Brno" dál budí emoce. Za čtyři dny ho na serveru YouTube vidělo téměř 90 tisíc lidí. Jedny pobuřuje, druhé nadchl. První se ozvali ti, kterým vadí Romové v hlavní roli, teď však přibývají stovky komentářů, v nichž si lidé stěžují na nepříliš valný obraz města.

"Mám pocit, že klip ukazuje město z té horší, ne-li nejhorší stránky," komentuje video na Facebooku jedna z Brňanek.

Video totiž kromě chloubyhodných památek prezentuje z velké části i špinavý prostor před hlavním nádražím či zpustlý stadion za Lužánkami.

"Chtěli jsme ukázat, co v Brně opravdu je. Video není pohlednice města," říká producent klipu a vydavatel webu Prigl. cz Jakub Ryška.

Podle Miroslava Mareše, brněnského odborníka na extremismus z Fakulty sociálních studií, je debata okolo klipu projevem frustrace brněnské společnosti.

"Sociální vlna a medializace je důkazem toho, že je tu hlubší problém, který se dlouhodobě neřeší, a dokáže to pak vyvolat jediný klip," vysvětluje.

Je zřejmé, že nedávno dokončená nejvyšší budova v Česku AZ Tower či rekonstruovaný hrad Špilberk Brno nezachrání. Po radikálním řešení volající místa obyvatele trápí dál.

Brněnské nádraží - brutální realita života

V komentářích u videa se objevuje nejčastěji prostor před nádražím - nelogické zábradlí, nepřehledné přechody a špinavé podzemní chodby s bezdomovci jsou to první, co lidé po vystoupení z vlaku uvidí.

Producenta klipu ale prostor neodpuzuje, spíše fascinuje.

"Běžte se tam podívat v šest ráno, je to obraz brutální reality života, kultura společnosti. Je to místo, kde si dáte svíčkovou a dva panáky," říká Ryška.

S tím souhlasí i David Oplatek z organizace Brno kulturní. "Brno má prostě Masarykovu čtvrť, vilu Tugendhat, Bronx i přednádražní prostor, to je realita," tvrdí milovník Brna.

S veřejným prostranstvím před hlavním železničním uzlem není spokojen ani náměstek primátora Robert Kotzian.

"Přednádraží je opravdu nevalného vzhledu. Dokud ale není jasno, kde bude nové nádraží stát, nemůžeme nic dělat," vysvětluje dlouho řešenou debatu o přesunu nádraží.

"Podle optimistického scénáře by mohly stavební práce začít někdy v létě 2018," odhaduje Kotzian, který je zastáncem přesunu nádraží do prostoru Jižního centra.

Záběry stadionu deprimují fotbalové fandy

Podle architekta a brněnského urbanisty Aleše Stuchlíka však přesun železničního uzlu k řece nic neřeší.

"I když se nádraží přesune, stejně na místě zůstanou čtyři koleje, které budou fungovat dál, a situace se bude muset řešit. Jsou to pouze výmluvy," hodnotí Stuchlík.

Podívejte se na klip Tohle je Brno

10. července 2013

V diskutovaném videoklipu však není vidět jen neutěšené nádraží. Letecké záběry na zarostlý stadion za Lužánkami by rozlítily nejednoho z fotbalových fanoušků. 

"Ten stadion je děs," objevuje se mezi komentáři na Facebooku. Autor klipu Ryška situaci však nepovažuje za tragickou.

"Lužánecký stadion může být skvělým místem, kam mohou chodit puberťáci na rande," vysvětluje svůj pohled. Pro milovníky brněnského fotbalu je stadion spíše vzpomínkou.

"Situaci zkomplikovaly soudní spory i protesty fotbalistů. Celý projekt je nyní v řešení," vysvětluje šéf městské kulturní komise Stanislav Michalík.

Koncepce je dobrá, město se přesto vylidňuje

Kromě lužáneckého stadionu a přednádražního prostoru se podle odborníků v Brně podnikají i další nelogické kroky.

"Maří se čas i peníze. Výstavby nových obchodních center vedou pouze k dalšímu vyprazdňování města. Urbanistická koncepce je dobrá, záměry ale zůstaly na půli cesty," hodnotí urbanista a architekt Emil Navrátil.

Ve městě ale nachází i pozitiva. "Úspěšně se opravují veřejná prostranství, vyzdvihl bych i fungování veřejné dopravy."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video