Kliniky nemají s přesčasy jasno

Lékaři, o jejichž přesčasech nyní jednají nemocnice s odbory, nemají mnohdy jasno, jak by se měla celá situace řešit. Zákoník práce od ledna omezuje přesčasové hodiny a mnohé zdravotníky tak připravuje o podstatnou část jejich výdělku. Jednou z nemocnic, která tvrdí, že ví, jak uvedené problémy vyřešit, je Fakultní nemocnice Brno.

Její management mluví o tom, že by většině zdravotníků mohly zůstat stejné peníze, aniž by museli sloužit tolik přesčasů, jako doposud. Příplatky však lékaři dostanou pouze v závislosti na hospodářském výsledku nemocnice. Pokud bude nemocnice hospodařit dobře, vyrovnání dostanou, pokud nikoliv, nebudou na něj mít nárok.

"I na tuto variantu jsme schopni přistoupit. Tato dorovnávací částka by ale měla být fixní a každému lékaři by ji vyplácela účtárna podle předem daných pravidel - například podle počtu atestací či odpracovaných let. Jednoduše řečeno: aby se úbytek přesčasových hodin na platech neprojevil, chtěli bychom za jednu přesčasovou hodinu dostávat více peněz," řekla odborářka Marie Podrábská z bohunické fakultní nemocnice.

Představa vedení nemocnice je však taková, že tuto odpovědnost přenesou na přednosty oddělení a ti pak rozhodnou, komu peníze dají a komu ne. "To ale podle nás není správné," uvedla odborářka.

"Problémy s přesčasovými hodinami nemusí mít lékaři na odděleních, kde byly pohotovostní služby, a tedy i přesčasy, rozdělovány systematicky. Ti budou mít třeba o jednu službu méně, což tolik nepocítí. Problém budou mít pouze ti lékaři, kteří odpracovali i dvanáct set hodin ročně navíc. Pro ně může být částka rozdělovaná po klinikách samozřejmě malá. Mají ovšem možnost odsloužit si další hodiny v jiné nemocnici. To jim zákoník práce nezakazuje," vysvětlil náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno Petr Koška.

"Nechci se k tomu nijak vyjadřovat, zeptejte se raději těch kompetentních," odpověděla vyhýbavě lékařka Transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Brno v Tomešově ulici. Z obavy z nadřízených nechtěla prozradit ani své jméno.

Podobně reagovala jedna z pracovnic personálu bohunické nemocnice, jež nechtěla zveřejnit ani své jméno, ani název kliniky. "Přesčasy jsou velký problém, jenže normální lékař vám k tomu nic neřekne. Snad jedině odborář, který jedná s ředitelem. Jinak se každý bojí," řekla žena.

Málokterá klinika má v otázce přesčasů jasno. "Každé pracoviště si to řeší po svém. Čas ukáže, která varianta bude nejlepší. Až po zhodnocení celého kvartálu budeme chytřejší," řekl Alfréd Dörr, primář II. gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Zároveň připustil, že personál je z celé záležitosti spíše rozpačitý. "Důležité je, aby nikdo o peníze nepřišel, byla dostatečně zachována péče o pacienty a zároveň se splnila litera zákona," poznamenal primář. Odmítl však prozradit, ke kterému návrhu se klinika přiklání. "Zatím je to rozpracované. Navíc je to výrobní tajemství."

Konkrétně vidí situaci v porodnici na Obilním trhu v Brně. "Myslím, že přesčasy dokážeme vyřešit jakousi vnitřní dohodou. Jde o to, že původní čtyři služby jsme snížili na tři s příslužbou. Některé neakutní výkony jsme přesunuli do běžné pracovní doby. Je to jakási kombinace přesčasů, tedy vybírání náhradního volna, se službou u telefonu, kdy lékař čeká na práci," popsal situaci Jiří Jelínek, náměstek ředitele porodnice na Obilním trhu. Podle něho porodnice limit přesčasů nepřekročila. "Menší problémy byly jen na novorozeneckém oddělení a na oddělení ARO, kde je doktorů obecně méně. Řešením nakonec byly i služby externích lékařů."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video