Při výrobě počítače se vyrobí stejné množství oxidu uhličitého jako při letu z Paříže do New Yorku. Ilustrační foto.

Při výrobě počítače se vyrobí stejné množství oxidu uhličitého jako při letu z Paříže do New Yorku. Ilustrační foto. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Klimatické změny způsobuje i výroba počítače

  • 70
Více než jedna tuna oxidu uhličitého vznikne při výrobě jednoho počítače s plochou obrazovkou. Téměř stejné množství se vyprodukuje i během letu z Paříže do New Yorku. Vyplývá to z měření agentury IEA, která vytvořila žebříček hlavních původců růstu skleníkových plynů.

Ani výroba potravin není podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) z hlediska emisí oxidu uhličitého neškodná.

Na jeden kilogram tuňáka ze světových oceánů se totiž vyprodukuje 3,2 kilogramu oxidu uhličitého (CO2). Jednou láhví šampaňského se zase vytvoří 1,7 kilogramu tohoto plynu.

Hodnoty vypočítal francouzský expert Jean-Marc Jancovici. Vycházel z množství energie, kterou ta či ona činnost v Evropě vyžaduje.

Studie je součástí odborných podkladů pro mezinárodní konferenci v Paříži, během které experti jednají od 29. ledna o dalších možnostech omezení klimatických změn, napsala agentura AFP.

CO2 se do atmosféry dostává z různých zdrojů, nejnebezpečnější je spalování ropy, plynu a uhlí. Od začátku průmyslové revoluce v 18. století vzrostly emise oxidu uhličitého o 30 procent. Tento plyn se po staletí hromadí v atmosféře a přispívá ke skleníkovému efektu, tedy k oteplování klimatu.

Na produkci oxidu uhličitého v důsledku spotřeby fosilních energií se jednotlivé rezorty podílejí podle IEA následovně: výroba elektřiny 40 procent, doprava 21 procent, stavebnictví 14 procent a průmysl sedmnáct.

Z hlediska rozdělení podle zemí a kontinentů dodá do ovzduší nejvíce skleníkových plynů z energetiky na obyvatele Severní Amerika, a to 19,3 tun ročně na obyvatele. Následuje Austrálie se 17 tunami a Evropa s 8,5 tun na obyvatele.

Na dalším místě je Blízký východ a severní Afrika se čtyřmi tunami a Asie s 2,4. Poslední částí světa je Afrika s 1,39 tun na obyvatele.

Kolik CO2 se vyprodukuje při těchto činnostech:

- Rok provozu auta (ujetí 14 000 km) = 3,78 tuny CO2

- Let Paříž - New York = 1,6 tuny CO2

- Rok osvětlování průměrného bytu = od čtyř kilogramů CO2 v zemi s vodními nebo jadernými elektrárnami po 450 kilogramů CO2 v zemi s uhelnými elektrárnami. Nejhorší hodnotu vykazuje například Řecko, nejlepší Norsko a Švýcarsko.

- Rok vytápění rodinného domku o rozloze 100 metrů čtverečních naftou = 4,86 tuny CO2

- Výroba jednoho počítače s plochou obrazovkou = 1,3 tuny CO2

- Jeden kilogram hovězího masa = 3,7 kilogramu CO2 (Do výpočtu je zahrnuta nejen spotřeba energie stroji používanými ve zpracovatelském průmyslu, ale i paliva v produkujícím zemědělství, včetně podílu energie na výrobu zemědělských strojů a strojených krmiv. Nezapočítány jsou naproti tomu emise metanu uvolňovaného zažívacím traktem a exkrementy hovězího dobytka či krmivy)

- Jeden kilogram místních ryb = 1,6 kilogramu CO2

- Jeden kilogram krevet = 8,0 kilogramů CO2

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video