Klikněte si na Monu Lisu na svém monitoru

  8:50
Virtuální dveře otevírá dnes veřejnosti Europeana - evropská digitální knihovna. Jde o internetový portál, který zpřístupňuje všechny kulturní poklady zdigitalizované národními knihovnami, muzei a archivy v sedmadvaceti členských státech Evropské unie, píše José Manuel Barroso, předseda Evropské komise.

Prohlédněte si úsměv Mony Lisy na vašem monitoru a pak se vydejte na procházku Benátkami za dalšími díly Leonarda da Vinciho. | foto: Profimedia.cz

V antice byla ohromná alexandrijská knihovna s desítkami tisíc svitků pokládána za srdce civilizace – dokud nebyla s většinou svých pokladů fyzicky zničena, vypálena ve válečném konfliktu. Dnes si Evropa díky dlouhému míru a nevídané prosperitě může dovolit nový, ještě šířeji pojatý a rozhodně odolnější knihovnický projekt jménem Europeana.

víc než Alexandrijská knihovna

Europeana má potenciál hrát ještě důležitější roli než Alexandrijská knihovna v antice, a to nejen proto, že digitalizační technologie umožňuje uchovávat kulturní poklady po staletí.

Europeana je evropská digitální knihovna a dnes otevírá virtuální dveře veřejnosti. Jde o mnohojazyčný internetový portál, který zpřístupňuje všechny kulturní poklady zdigitalizované národními knihovnami, muzei a archivy v sedmadvaceti členských státech Evropské unie. Europeana má potenciál hrát ještě důležitější roli než Alexandrijská knihovna v antice, a to nejen proto, že digitalizační technologie umožňuje uchovávat kulturní poklady po staletí.

Důležitější je, že zatímco obsah Alexandrijské knihovny byl dostupný pouze velmi omezenému kruhu badatelů a vědců, kteří si mohli dovolit cestovat do Egypta, dnes se evropská digitální knihovna otevírá každému, kdo má zájem – nejen v Evropě, ale díky globální povaze internetu po celém světě.

Virtuální cesta přes hranice, jazyky a staletí

Ode dneška se budou všichni návštěvníci portálu www.europeana.eu moci vypravit na virtuální cestu do bohatého kulturního dědictví Evropy – na cestu přes hranice, jazyky a staletí. Chcete-li vidět Giocondu, můžete virtuálně navštívit Louvre: Europeana vám zprostředkuje úsměv Mony Lisy na obrazovce vašeho monitoru a pak si budete moci udělat procházku Benátkami za dalšími díly Leonarda da Vinciho, třeba za slavnými "Proporcemi lidské postavy", a zpřítomnit si tak Benátskou republiku patnáctého století ve svém obýváku.

Finský student matematiky tu může obracet digitalizované stránky Newtonova díla "Principia mathematica" prostým stisknutím tlačítka myši a nemusí se při tom bát, že poškodí originál z roku 1687.

časová osa

Europeana umožňuje každému návštěvníkovi zasadit si digitalizované poklady do jejich historického a kulturního kontextu. Bude-li mít například zájem prohlédnut si další díla z Mozartovy éry, stačí mu kliknout si na časovou osu a uvidí například knihy, obrazy a architekturu od roku 1756 do roku 1791.

Zeměpisec z Lotyšska může bádat v "Carta plana de parte da Costa do Brazil", mapě z roku 1784, která znázorňuje dějiny portugalských objevů a která se zachovala v Portugalské národní knihovně v Lisabonu. Bulharský knihomil si může z pohodlí prohlížet iluminované rukopisy ze středověkých irských klášterů. Španělský milovník hudby může studovat originální partituru Mozartova Requiem a přitom poslouchat jeho hudbu a přesvědčit se tak, že Europeana je nejen digitální knihovna, ale i multimediální projekt zahrnující hudbu a pohyblivé obrázky.

Europeana umožňuje každému návštěvníkovi zasadit si tyto digitalizované poklady do jejich historického a kulturního kontextu. Bude-li mít například zájem prohlédnut si další díla z Mozartovy éry, stačí mu kliknout si časovou osu a uvidí například knihy, obrazy a architekturu od roku 1756 do roku 1791. Pokud vás ale zajímá modernější historie Evropy, můžete si kliknout na rok 1989 a uvidíte videozáznam pádu berlínské zdi. To vše, aniž byste si museli koupit vstupenku – Europeana je zadarmo, neboť objekty dostupné v evropské digitální knihovně jsou buď volně šiřitelné, anebo se tam ocitly se souhlasem majitelů práv. 

Projekt charakteristický pro dnešní Evropskou unii

Europeana je v mnoha ohledech charakteristická pro dnešní Evropskou unii. Je založena na dobrovolné přeshraniční spolupráci, respektuje rozdíly mezi evropskými národy a jejich kulturní rozmanitost, ale rovněž spojuje silné stránky jednotlivých národů v síti, která je oslavou tvůrčího ducha. Tým Europeany se skládá z pouhých 14 expertů a jejich kancelář v Haagu je tak malá, že jim ji může pronajímat Královská nizozemská knihovna.

národní instituce

Ale za Europeanou je víc než tisíc knihoven, archivů a muzeí, které představují páteř projektu.

Ale za Europeanou je víc než tisíc knihoven, archivů a muzeí, které představují páteř projektu. Je na těchto národních institucích, aby uchovaly a zdigitalizovaly kulturní objekty, přičemž Evropská unie nabízí pomoc při výzkumu efektivnějších digitalizačních technologií s rozpočtem ve výši 120 milionů eur pro následující dva roky.

Europeana nedisponuje žádným centrálním počítačem, na kterém by byly uloženy zdigitalizované národní poklady – každý kulturní objekt zůstává v národní kulturní instituci, která ho zdigitalizovala, a jeho digitální kopie se nachází na síti dané instituce. Ovšem Evropská unie se postarala, aby se ke všem položkám zpřístupněným národními kulturními institucemi dokázali čtenáři pohodlně dostat přes internetový portál Europeana, a podpořila vývoj kompatibilního digitalizačního softwaru pro různé národní knihovny, muzea a archivy. Navíc byla standardizována metadata všech kulturních položek – jméno, autor, datum a další kontextové informace – aby se dalo vyhledávat ve všech digitalizovaných položkách dostupných na Europeaně.

Cíl? 10 milionů digitalizovaných kulturních položek

Dnes jsme s Europeanou teprve na začátku, ačkoli dva miliony dostupných položek je velmi slibný start. Ovšem pouze jedno procento archivního materiálu existuje v digitální podobě, a to je tu ohromná příležitost k dalšímu zaplňování pomyslných poliček evropské digitální knihovny bohatým a zajímavým obsahem.

Evropa tudíž musí vytrvat ve svém úsilí – uchovávat kulturní dědictví a zpřístupňovat ho po internetu široké veřejnosti. Evropská unie si klade za cíl zpřístupnit prostřednictvím www.europeana.eu do roku 2010 deset milionů kulturních položek – aby se v Europeaně ještě silněji snoubila kulturní rozmanitost s technologickými inovacemi, v zájmu studentů, badatelů, milovníků umění a všech občanů, které zajímá bohatá kultura a historie Evropy. 

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...