Snímky získané z prvního videa odpálení severokorejské rakety

Snímky získané z prvního videa odpálení severokorejské rakety | foto: Reuters

Klíčové země OSN se shodly na odsouzení KLDR kvůli testu rakety

  • 37
Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Japonsko se shodly na společném postupu ke KLDR. Komunistická země přitáhla pozornost minulou neděli, když přes odpor mezinárodního společenství odpálila raketu dlouhého doletu.

"Je to text, který vysílá Severní Koreji jasné poselství, jímž dáváme najevo náš zjevný nesouhlas s tím, k čemu došlo," řekl řekl francouzský velvyslanec Jean-Maurice Ripert. "Doufám, že s ostatními členy dospějeme velmi rychle k dohodě," dodal.

Rada bezpečnosti OSN se na společném postoji dlouho nedokázala shodnout, až včera souhlasilo pět stálých členů - Čína, USA, Rusko, Francie,Velká Británie - a Japonsko, že předloží na pondělním jednání návrh na deklaraci.

Podle politických komentátorů lze očekávat, že rada bude hlasovat o prohlášení nejdříve příští týden, aby jednotlivé delegace měly možnost znění navrženého textu zvážit.

Severní Korea před týdnem vypustila raketu, o které tvrdí, že měla dopravit na oběžnou dráhu kolem Země telekomunikační satelit. Její stupně však podle západních zdrojů spadly do Tichého oceánu, aniž nějaký satelit na orbitu vynesly. - čtěte KLDR odpálila raketu dlouhého doletu

OSN chce být mírnější než Japonsko

Podle USA, Japonska a Jižní Koreje šlo o zkoušku rakety dlouhého doletu, které Pchjongjangu zakazuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2006.

Jednání o společném prohlášení zatím vázla na mrtvém bodě kvůli čínskému a ruskému nesouhlasu s deklarací. Další komplikaci pro diskusi znamenal rozpor mezi Čínou a Japonskem.

Tokio dosud požadovalo rezoluci s přísným postihem, zatímco Peking dával přednost mírnému pokárání. Dnes dopoledne japonský premiér Taró Aso naznačil, že Tokio zřejmě nebude na nové rezoluci rady trvat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video