Demonstranti dobývají vládní budovy po celé Ukrajině

  • 796
Násilné akce proti státním strukturám se lavinovitě šíří v regionálních centrech na západě Ukrajiny. Demonstranti se pokusili obsadit kanceláře oblastních samospráv v nejméně 12 regionálních centrech a v pěti se jim to podařilo. Ve Lvově, Rovně a Lucku šéfové oblastí sami podali demisi, v Užhorodě při slovenských hranicích opozice blokuje kanceláře zakarpatského gubernátora.

Radikálové také obsadili budovu ministerstva zemědělství v Kyjevě. Útočníci v noci rozbili skla v přízemních oknech a ve vchodových dveřích a pronikli dovnitř, ochranka úřad vyklidila. Vůdce radikálního hnutí Společná věc Olexandr Danyljuk novinářům oznámil, že v budově ministerstva zemědělství zřizuje "štáb národní gardy".

Opozice v centru Kyjeva ovládá už tři budovy, kromě obsazeného ministerstva ještě centrálu ukrajinských odborů a kyjevskou radnici. Kromě "velitelského štábu" rozmístili demonstranti v obsazených budovách improvizované ošetřovny, tiskové středisko a jídelnu. V noci, kdy v Kyjevě teploty klesají ke třiceti stupňům mrazu, se rozlehlé chodby budov mění v noclehárnu.

Nejtvrdší jádro opozice obsazením budov reagovalo na noční jednání s Janukovyčem, který sice slíbil propustit zadržené demonstranty, ale odmítl demisi svou i vlády. "Hodiny rozhovorů byly k ničemu. Nemá smysl sedět u jednacího stolu s někým, kdo se již rozhodl vás zklamat," řekl podle Reuters charizmatický Kličko demonstrantům v centru Kyjeva.

Protivládní demonstrace se rozšířily i na východ země, do milionového Doněcka ležícího nedaleko ruských hranic. Opoziční akce tam podle kyjevského rozhlasu podpořili hlavně fanoušci místního fotbalového klubu Šachtar.

Masové útoky proti oblastním zastupitelstvům hlásí regionální média i ze Lvova, Rovna, Ternopilu, Ivano-Frankivska, Chmelnyckého, Sum, Vinnycji, Poltavy, Čerkas, Černivců, Lucka a Žytomyru. Ve Lvově a Rovně, kde sídla samospráv padla do rukou davu, v noci na pátek vyrostly barikády, které stoupenci opozice vystavěli z obavy před útokem zásahových jednotek. Ve Lvově demonstranti blokují výjezdy z kasáren policie a armády, aby zabránili jejich případnému nasazení v Kyjevě.

Zastánci vlády požadují výjimečný stav

Hlavní baštou odpůrců opozičních akcí zůstává jihoukrajinský Krym, kde má velkou námořní základnu v dlouhodobém pronájmu Rusko. Velká většina místního obyvatelstva hovoří rusky.

Krymský autonomní parlament dnes vyzval prezidenta Janukovyče, aby v zemi bezodkladně vyhlásil výjimečný stav. "Jako rakovinový nádor se násilí z kyjevského Majdanu šíří do ukrajinských regionů," varovali krymští poslanci. Žádají, aby Kyjev přestal financovat vzpurné regiony, kde "extremisté a banditi" násilím okupovali sídla oblastních orgánů.

Veřejnost v pátek šokovalo video, na němž policisté vyslýchají nahého muže stojícího ve sněhu. Na jeho těle jsou patrné podlitiny. Policisté zadrženého pohlavkují a fotografují se s ním. Ministerstvo vnitra se za chování "mužů oblečených do policejních uniforem" omluvilo a slíbilo, že incident vyšetří. Teploty se nyní v Kyjevě pohybují pod hranicí deseti stupňů mrazu.

Opozice žádá mimořádné parlamentní a prezidentské volby, demisi vlády, zrušení nedemokratických zákonů a potrestání ministra vnitra Vitalije Zacharčenka. Boxer Kličko uprostřed demonstrantů v Kyjevě:

Na Ukrajině jedná Füle, čekají se další demonstrace

Janukovyč se v pátek setkal s komisařem pro rozšíření Evropské unie Štefanem Fülem, který přicestoval do Kyjeva na dvoudenní návštěvu. Oznámila to bez dalších podrobností prezidentská kancelář.

Füle chce podle bruselských diplomatických zdrojů tlumočit názor, že akce proti demonstrantům jsou nepřípustným porušováním lidských práv a důvodem k vážnému znepokojení. Eurokomisař bude na Ukrajině jednat dva dny, sejít se má i s lídry opozičních stran a zástupci občanské společnosti.

Ukrajinský parlament by měl o vnitropolitické krizi jednat příští týden na mimořádné schůzi. Prý by mohl padnout návrh na demisi vlády a odvolání represivních zákonů, které v podstatě zakazují protivládní demonstrace.

Ke zdrženlivosti v zájmu snížení napětí a zrušení protidemokratických zákonů mezitím vyzvala Kyjev řada západních státníků, včetně francouzského prezidenta či německé kancléřky a amerického viceprezidenta. Bílý dům navíc Kyjevu pohrozil sankcemi, pokud se situace nezlepší.

Ve Lvově na západě země se má v odehrát pohřeb jednoho z místních přívrženců opozice. Jurij Verbyckyj se vydal demonstrovat do Kyjeva, kde byl neznámými pachateli unesen a podle opozice umučen k smrti. Ministerstvo vnitra sice podle agentury Unian tvrdí, že smrt aktivisty "nastoupila v důsledku prochlazení", nicméně případ vyšetřuje jako vraždu.

Opozice tvrdí, že v ulicích kyjevského centra od počátku týdne zemřelo pět až sedm lidí.

Noc v Kyjevě. Lidé jsou stále v ulicích a zahřívají se u ohňů:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue