Lídr nizozemské Strany Svobody Geert Wilders

Lídr nizozemské Strany Svobody Geert Wilders | foto: AP

Klíč k vládě v Nizozemsku drží protiislámský radikál Wilders

  • 41
Z nizozemského populisty Geerta Wilderse se stal klíčový muž nizozemské politické scény. Liberálové a křesťanští demokraté se dohodli na menšinové vládě, která se bude opírat o podporu Wildersovy protiislámské Strany svobody.

Nizozemský politik Geert Wilders, jehož strana, bojující proti šíření islámu v Evropě, v červnových volbách více než zdvojnásobila své zastoupení v parlamentu, si v noci na včerejšek de facto poprvé sáhnul na kormidlo nizozemské politiky.

Liberálové a křesťanští demokraté se dohodli na jednání o vytvoření menšinové vlády, vůbec první od druhé světové války, založené na podpoře Wildersovy Strany svobody.

Wilders a jeho 23 spolustraníků, kteří získali poslanecký mandát, se předběžně dohodli na podpoře vlády, která i tak bude mít nejtěsnější možnou převahu v parlamentu. Wilders souhlasil s rozsáhlými škrty v rozpočtu výměnou za to, že vláda mimo jiné podnikne kroky k tvrdší kontrole imigrace. "Pokud to bude fungovat, bude to pro Nizozemsko skvělá věc," prohlásil Wilders.

Co všechno bude muset koalice spolknout?

Dohoda o menšinové vládě s podporou Strany svobody ukončila téměř sedmitýdenní krizi ve vyjednávání o vládě. Liberálové a křesťanští demokraté se obávají, že Wilders, nesvazovaný žádnou ministerskou odpovědností, bude mít volné ruce k prosazování svých protiislámských postojů, které odmítají.

"Strana svobody získává velkou kontrolu nad vládou, a zároveň může volně hlásat vše, s čím ostře nesouhlasím," nechal se slyšet Frans Weisglas, bývalý mluvčí parlamentu za liberály. "Křesťanští demokraté a liberálové to všechno budou muset spolknout."

Lídr nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders (10. června 2010)Nizozemský politik Geert Wilders

Strana svobody, založená Wildersem (někdejším liberálem) v roce 2006, požaduje zákaz zřizování nových mešit, omezení imigrace, snížení pomoci rozvojovým zemím a omezení vlivu Evropské unie.

Šestačtyřicetiletý Wilders, kterému je nyní přidělena policejní ochrana, čelí hrozbě soudu kvůli svému filmu z roku 2008 Fitna, v němž vyzval muslimy, aby odstranili "nenávistné" verše ze své svaté knihy Koránu. V Nizozemsku je to mimořádně citlivé téma - země je nyní domovem zhruba 850 tisíc muslimů.

Pokud by v Nizozemsku skutečně vznikla menšinová vláda s podporou Wildersovy strany, připomnělo by to v mnohém situaci v sousedním Dánsku. I zde je u moci pravicová menšinová vláda, která se často musí spolehnout na podporu Dánské lidové strany, vystupující ostře proti imigrantům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video