Srbský prezident Tomislav Nikolič

Srbský prezident Tomislav Nikolič | foto: Profimedia.cz

Klečím před vámi na kolenou, omluvil se srbský prezident za Srebrenici

  • 37
Srbský prezident Tomislav Nikolič se omluvil za masakr osmi tisíc muslimských mužů a chlapců, kteří zemřeli v červenci 1995 v bosenské Srebrenici. Srbští vojáci je zavraždili během tehdejších krvavých etnických čistek na Balkáně. Nikolič se však opět vyhnul označení genocida.

"Klečím tu před vámi na kolenou a prosím, abyste Srbsku odpustili zmasakrování muslimských mužů a chlapců v Srebrenici v červenci 1995," řekl srbský prezident Tomislav Nikolič v rozhovoru pro bosenskou televizi BHRT.  

Nejhorší masakr

Srebrenica byla jednou z šesti takzvaných bezpečných zón, které vyhlásila Rada bezpečnosti OSN. Na ploše kolem 150 kilometrů čtverečních žilo kolem 45 000 lidí, jejichž bezpečnost měli zajistit nedostatečně vyzbrojení vojáci OSN z Nizozemska. Letní údery bosenskosrbských sil proti bezpečným zónám OSN vedly k vojenské operaci letectev NATO, jež oslabila Srby a přivedla obě strany k jednacímu stolu a ukončení bojů. Srebrenický masakr byl nejhorším činem svého druhu v Evropě od konce druhé světové války.

Zdroj: ČTK

Zda však tehdy vskutku srbští vojáci spáchali genocidu, se podle něj musí teprve prokázat. "Všechno, co se událo během válek v bývalé Jugoslávii, nese rysy genocidy," citovala z Nikoličova rozhovoru srbská rozhlasová a televizní stanice B 92.

Televize BHRT odvysílá rozhovor s Nikoličem až 7. května, rok a den po jeho zvolení do nejvyššího úřadu. Ve čtvrtek předvedla jen upoutávku.

Prezident také řekl, že Srebrenici v nejbližší době navštíví, informoval server blix.ba.

"Může to znít jako malé politické zemětřesení na Balkáně, když se prezident Nikolič omlouvá za zločiny spáchané srbskými vojáky během krvavých bojů v Jugoslávii z 90. let," popsal panarabské televizní stanici Al Džazíra novinář Aljosa Milenkovič z Bělehradu.

"Když se však člověk zaměří na rozhovor víc, dojde mu, že prezident stále neuznává, že to, co se tehdy v Srebrenici událo, byla genocida," dodal reportér.

Jednašedesátiletý Nikolič vyvolal kvůli Srebrenici pozdvižení už loni, krátce po svém poměrně překvapivém zvolení prezidentem. Po inauguraci odmítl připustit, že masakr v Srebrenici byl genocida, ačkoli to už uznaly dva mezinárodní soudy: Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii a Mezinárodní soudní dvůr. Nikolič tehdy řekl, že v Srebrenici se odehrál "hrůzný čin".

Nikolič kdysi proslul jako lídr silně nacionální strany. Ještě v roce 2007 dovedl k vítězství v parlamentních volbách ultranacionalistickou Srbskou radikální stranu, s níž se však brzy rozešel kvůli sporům o evropskou politiku. Nikolič totiž před pěti lety změnil kurz a nyní zastává proevropskou politiku. I to mu pomohlo při cestě do prezidentského paláce.

Srbskou radikální stranu založil v devadesátých letech Vojislav Šešelj, jeden ze Srbů, který nyní pro válečné zločiny stojí před haagským tribunálem. Ve válečných letech byl i Nikolič jedním z podporovatelů myšlenky Velkého Srbska. Země měla tehdy podle něj nárok na rozsáhlá území Bosny i Chorvatska s výraznou srbskou menšinou.

Nikolič byl tehdy blízkým spolupracovníkem Slobodana Miloševiče, srbského prezidenta, který odsouzení před haagským tribunálem unikl jen pro svou předčasnou smrt ve vězení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video