Američtí jaderní experti zkoumají zařízení v severokorejském nukleárním centru

Američtí jaderní experti zkoumají zařízení v severokorejském nukleárním centru Jongbjon | foto: Profimedia.cz

KLDR získává ingredience pro jadernou pumu na černém trhu, tvrdí OSN

  • 25
Zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii odhalila, že Severní Korea získává vybavení a technologie pro obohacování uranu a následnou výrobu jaderné zbraně na černém trhu. Pomocí tajné sítě se kdysi k nukleárnímu know-how dostal i Írán.

V důvěrné zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se uvádí, že se podle americké skupiny, která loni navštívila jaderná zařízení v KLDR, vybavení nápadně podobá zboží, které je možné sehnat na černém trhu.

Dokument, který získala agentura AP, také naznačuje, že hlavním dodavatelem technologií a vybavení, které otevírá cestu do elitního klubu zemí s jadernou zbraní, byla známá skupina íránského vědce Abdula Kádira Chána. Právě ta až do svého odhalení před osmi lety poskytovala jaderné know-how i Teheránu.

KLDR mohla jaderné nádobíčko roky schovávat ve skladech

Chán a jeho lidé byli hlavními dodavateli centrifug na obohacování uranu pro tajný jaderný program Íránu až do roku 2003 a zpráva naznačuje, že KLDR mohla zařízení nakoupit ještě před rozprášením skupiny nukleárních dealerů.

Jaderné propriety tak mohly v utajovaných skladech ležet ladem až do dubna 2009, kdy Pchjongjang opustil šestistranné rozhovory o svém jaderném programu a na truc ho znovu spustil. Obohacování uranu stalinistická říše úzkostlivě tajila až do loňského prosince.

Tehdy do země přijela malá skupinka amerických odborníků pod vedením vědce Siegfrieda Heckera. Ten v zemi viděl moderní zařízení na obohacování uranu se stovkami nově instalovaných centrifug. Režim však tvrdil, že je obohacování, které zemi zakazují sankce OSN, určené k mírovým účelům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video