Snímek severokorejské agentury KCNA zachycuje dělníky na stavbě v rezidenční

Snímek severokorejské agentury KCNA zachycuje dělníky na stavbě v rezidenční čtvrti Pchjongjangu (26. června 2011) | foto: AP

KLDR zavřela na rok univerzity a studenty poslala k ponkům a na pole

  • 282
Studenti v KLDR mohou v příštích deseti měsících zapomenout na skripta i přednášky. Režim jim připravil jiné povinnosti. Zavřel univerzity a posluchače poslal do továren i na pole. Prý aby se před nadcházejícím výročím narození Kim Ir-sena obrodila ekonomika. Podle expertů je k tomu vedou i obavy z protestů.

"Severní Korea v příštím roce dosáhne svého cíle a stane se velkou, prosperující a mocnou zemí," oznámil Pchjongjang svému lidu. Rok 2012 je pro KLDR obzvlášť významný, připomene totiž sté výročí od narození "věčného prezidenta" Kim Ir-sena. A současný vůdce Kim Čong-il toho roku možná předá moc svému synovi Kim Čong-unovi. (o třetím z dynastie Kimů čtěte zde)

K obrodě ekonomiky mají podle režimu přispět tisíce mladých studentů vysokých škol. Ti sami by zřejmě přednáškové sály jen tak neopustili, vláda proto v pondělí nařídila zavřít do dubna příštího roku všechny univerzity a posluchače rozmístila do továren, na pole a staveniště. Nařízení se netýká jen těch, které v příštím semestru čekají státnice, a zahraničních studentů.

Podle japonských analytiků však snaha zlepšit hospodářskou situaci v zemi nemusí být jediným motivem severokorejského komunistického režimu. Univerzitní kampusy se mohou jevit jako semeniště různých protivládních názorů, což dokazují současné revoluce v arabském světě. V mnoha zemích, kupříkladu v Jemenu, protestují hlavně studenti vysokých škol a mladí lidé.

"Jedním z důvodů je možnost demonstrací v univerzitních kampusech," řekl podle britského listu The Daily Telegraph profesor Tošimitsu Šigemura z tokijské univerzity Waseda, jehož specializací je KLDR.

"Vedení země vidí 'jasmínové revoluce' v Africe a bojí se, že by něco takového mohlo nastat i v Severní Koreji. A má strach, že by se nepokoje mohly rozhořet právě na univerzitách," dodal japonský profesor.

Režim proto studenty rozdělil a poslal do všech koutů asijské země. Někteří zůstanou ve větších městech, kde budou pracovat na velkých stavebních projektech, jiní se rozjeli do zemědělsky zaostalých oblastí, kupříkladu těch, které v letošním roce poničily tajfuny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video