Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

KLDR zajala jihokorejskou rybářskou loď se čtyřmi námořníky

  • 17
Severní Korea zajala jihokorejskou rybářskou loď se čtyřmi námořníky, která zřejmě kvůli vadné navigaci překročila námořní hranici mezi oběma státy. Hlídkový člun odtáhl loď do přístavu a Jihokorejci nyní vyjednávají o propuštění plavidla.

"Třicetitunová námořní loď byla odtažena severokorejským hlídkovým člunem," řekl jihokorejské agentuře Jonhap nejmenovaný činitel jihokorejské armády. "Předpokládáme, že loď ztratila kurz, protože jí selhala satelitní navigace," dodal.

Celý incident se odehrál v půl sedmé ráno tamního času (23:30 SELČ) ve Žlutém moři. Loď se vracela z rybaření do přístavu Geojin, když ztratila kurz a zabloudila jedenáct kilometrů za hranici KLDR. Tady ho severokorejský člun zadržel a odtáhl do přístavu Čangčon.

Na výzvu k propuštění Pchjongjang nereaguje

První zprávy hovořily o tom, že loď zajala severokorejská vojenská fregata ve vodách Jižní Koreje. Zdroj z jihokorejského generálního štábu ale agentuře Reuters řekl, že je to nepravděpodobné, protože lodě KLDR hranici nikdy svévolně nepřekračují.

Jihokorejci v Soulu protestují proti zadržení rybářské lodi Severokorejci (30. července 2009)Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení písemně požádalo tajnůstkářský stalinistický režim o vydání člunu a jeho posádky na základě "humanitárních důvodů". KLDR na žádost odpověděla, že je posádka vyslýchána, další detaily nesdělila.

V reakci na zadržení člunu demonstrovaly dnes v centru Soulu desítky Jihokorejců proti severokorejskému režimu. Nespokojenci pálili severokorejské vlajky a fotografie vůdce KLDR Kim Čong-ila. Na transparentech apelovali na okamžité propuštění lodi a rybářů.

K podobným incidentům na ostře hlídané hranici došlo podle televizní stanice CNN už dříve. V roce 2005 vrátili Severokorejci loď za tři dny, o rok později se vrátilo jihokorejské plavidlo do domovského přístavu za 18 dní.

Tentokrát by však návrat mohl trvat déle. Podle jihokorejského experta na severokorejskou vyjednávací taktiku Pek Hak-suna by KLDR mohla zachycený člun využít jako další prostředek nátlaku na Jižní Koreu při vyjednávání.

KOHO TAKÉ KLDR ZADRŽUJE

- Téměř čtyři měsíce Severní Korea zadržuje Jihokorejce, který pracoval ve společné průmyslové zóně v Kesongu a kterého Pchjongjang viní ze slovních výpadů proti severokorejskému politickému systému.

- KLDR stále nepropustila ani dvě americké novinářky Lauru Lingovou a Eunu Leeovou, jež byly zadrženy v březnu na severokorejské hranici s Čínou při natáčení reportáže. - více si přečtěte zde    

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue