Makety raket Taepodong-1 na přehlídce v Pchongjangu.

Makety raket Taepodong-1 na přehlídce v Pchongjangu. | foto: valka.cz

Ani sankce KLDR nezastavily, jadernou zbraň vyvíjí dál. Ale pomaleji

  • 24
Ani finanční sankce, zbrojní embargo a další mezinárodní obchodní omezení vůči Severní Koreji nezastavily severokorejský program na vývoj jaderných zbraní. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na důvěrnou zprávu expertů OSN. Tento program se ale v důsledku sankcí podle OSN výrazně zpomalil.

Především finanční sankce a zákaz obchodu se zbraněmi významně narušily financování vývoje jaderného arzenálu a balistických raket v KLDR a vedly k jeho zpomalení, uvádí podle Reuters zpráva o 52 stranách.

Odborníci na KLDR v dokumentu také navrhují příslušnému výboru OSN, aby se ještě prosadily sankce proti třem severokorejským společnostem a devíti Severokorejcům. Sankce požadují také proti jednomu Kazachovi a dvěma Ukrajincům. Všichni tři jsou podle autorů zprávy zapleteni do pašování zbraní. Návrhem se podle Reuters bude zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Severní Korea provedla v únoru svůj třetí jaderný test, za což ji Rada bezpečnosti OSN potrestala zpřísněnými sankcemi. KLDR poté takřka denně zasypávala hrozbami své nepřátele, především Jižní Koreu a USA. Hrozila i tím, že je zničí jaderným útokem. Potřebnou technologii k něčemu takovému ale podle západních expertů Pchjongjang zatím nemá.

Americký „misionář“ nastoupil do vězení, hlásí Pchjongjang

Pchjongjang mezitím oznámil, že Američan korejského původu Kenneth Bae, který byl začátkem května v Severní Koreji odsouzen k 15 letům nucených prací, zahájil život ve "speciální věznici".

Bae, o němž severokorejské zdroje informují pod jeho korejským jménem Pe Jun-ho, skončil v severokorejském vězení loni 3. listopadu, kdy jako představitel jisté cestovní kanceláře navštívil s několika turisty přístavní město Rason na severovýchodě KLDR.

KLDR ho obvinila, že se na jejím území pokusil vytvořit protirežimní buňku, a popírá spekulace zahraničních analytiků, že by rozsudku chtěla využít jako páky při diplomatickém vyjednávání se Západem.

Bae byl začátkem měsíce odsouzen za "zločiny proti lidově demokratické republice" a poslán do pracovního tábora. "Během vyšetřování přiznal, že spáchal nepřátelské zločiny směřující ke svržení KLDR," napsala při zahájení soudu severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. "Jeho zločin prokázaly důkazy," dodala agentura. Spojené státy po vynesení rozsudku důrazně vyzvaly Pchjongjang k rychlému propuštění muže (více o případu čtěte zde).

Bae je šestý Američan zadržený v KLDR od roku 2009. Ostatní Američané byli nakonec deportováni anebo propuštěni po diplomatických intervencích na nejvyšší úrovni; do některých případů se zapojili bývalí američtí prezidenti Bill Clinton a Jimmy Carter, kteří pokaždé osobně přijeli do KLDR.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video