KLDR vykázala jaderné inspektory

  • 98
Severní Korea vyhostila jaderné inspektory OSN. Hlídali, aby země nevyvíjela atomové zbraně. Zprávu přinesla jihokorejská agentura Yonhap. Neuvedla ale, do kdy mají inspektoři zemi opustit. Severní Korea mezi tím přemísťuje palivové tyče do jaderného zařízení v Jongbjonu, které je schopné produkovat plutonium pro vojenské účely.

"Zatím instalovali asi tisíc nových palivových tyčí," informoval ve čtvrtek mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Mark Gwozdecky. Agentura už nemá jaderné aktivity KLDR pod kontrolou, přiznal v rozhovoru pro televizi CNN její šéf Muhammad Baradej.

Jongbjonská linka na extrahování plutonia z vyhořelého jaderného paliva ve středu zatím nepracovala. Baradej poukázal na to, že vyrobené plutonium lze okamžitě použít při výrobě jaderných zbraní. "Nemáme možnost jejich činnost ověřit. Situace je velmi znepokojující," dodal ředitel MAAE.

Podle Gwozdeckého odstranila KLDR z jaderných zařízení v Jongbjonu téměř všechny pečeti a vyřadila z provozu monitorovací zařízení, která tam nechala před časem instalovat OSN.

Soul chce převzít iniciativu
Přesunem palivových tyčí prohlubuje Severní Korea současnou jadernou krizi, prohlásil na mimořádném zasedání bezpečnostních složek jihokorejský prezident Kim Te-džung.

"Severní Korea se navzdory mezinárodnímu úsilí řešit krizi mírovými prostředky rozhodla zaktivizovat dosud neutralizovaná jaderná zařízení. Situaci se tím dále zhoršila," řekl Kim.

Ke zhoršení vztahů obou korejských států podle něj přispěly USA. Washington udělal chybu, když v roce 1994 nechal Soul stranou a přitom ho přiměl zaplatit mnohamiliardové účty za stavbu lehkovodních reaktorů v KLDR, míní Kim Te-džung.

"Neměli bychom opakovat to, co se stalo v roce 1994. Nejdřív jsme zůstali stranou a pak jsme museli zaplatit několik miliard dolarů," řekl Kim. Podle něj by měl mít hlavní slovo při řešení nové krize Soul.

Svět odsoudil jaderné harašení
KLDR oživila jaderný program minulý týden, aby si vynutila obnovení dodávek ropy. Spojené státy a jejich spojenci přerušili přísun ropy do Severní Koreje poté, co se Pchjongjangu v listopadu přiznal, že neskoncoval s úsilím o jaderné vyzbrojení.

Severní Korea začala oživovat elektrárny a další jaderné provozy údajně proto, aby nahradila ve svém energetickém systému chybějící ropu. Existuje podezření, že KLDR využívala jaderné elektrárny v 90. letech k vývoji dvou jaderných zbraní.

Předseda japonské vlády Džuničiró Koizumi označil nynější postup Pchjongjangu za provokaci, americká vláda za vydírání Západu, které ale nemá naději na úspěch. Rusko v úterý vyzvalo severokorejské vedení ke spolupráci s MAAE.

Satelitní snímek jaderného komplexu v Jongbjonu z března 2002. Zařízení je schopné produkovat plutonium pro vojenské účely. Severní Korea sem začala přesouvat čerstvé jaderné palivo. (26. prosince 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video