Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR

Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR | foto: ČTK

KLDR vrátila uprchlíka, kterému se v Jižní Koreji nežilo dobře

  • 29
Severní Korea vrátila Jižní Koreji jejího občana, který uprchl do KLDR s tím, že se mu v Jižní Koreji údajně nežije dobře. Informovala o tom agentura DPA. Případ je velmi neobvyklý, protože běženci spíš opouštějí izolovanou, chudou Severní Koreu a míří opačným směrem.

Dvaapadesátiletý jihokorejský uprchlík Kim Sang-kun byl převezen do vlasti přes hraniční přechod Pchanmundžom, sdělilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Severokorejská státní média minulý týden oznámila, že byl zadržen Jihokorejec, který do KLDR přicestoval přes třetí zemi. Dotyčný prý uvedl, že život v Jižní Koreji je pro něj těžký a že by do komunistické Koreje rád přivezl i svou rodinu. Kdy se do KLDR dostal, není jasné.

Nepovolené cesty Jihokorejců na sever porušují jihokorejské bezpečnostní zákony a běženci Kim Sang-kunovi hrozí ve vlasti zatčení a možné uvěznění, napsala agentura AFP.

Případ se vymyká běžné situaci. Od korejské války z let 1950 až 1953 uprchlo z KLDR do Jižní Koreje více než 26 000 Severokorejců, přeběhlictví opačným směrem je ale velmi vzácné. Severní Korea už v minulosti podobné uprchlíky několikrát vrátila. Například v říjnu loňského roku repatriovala šest mužů.

Vztahy mezi oběma korejskými státy, které od roku 1953 zůstávají technicky ve válečném stavu, jsou stále napjaté. Soul chce, aby Pchjongjang ukončil jaderný zbrojní program, rozhovory o této otázce však dlouhodobě stagnují. Severní Korea také v posledních měsících uskutečnila řadu raketových zkoušek, čímž si od Soulu vysloužila ostré varování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video