Americký bombardér B-52 Stratofortress | foto: AFB Barksdale

Neodpustitelná provokace, hřímá KLDR kvůli přeletům B-52 nad Soulem

  • 297
Napětí na Korejském poloostrově neustále vzrůstá. Spojené státy minulý týden demonstrovaly své odhodlání bránit Soul opakovaným přeletem bombardérů nad územím Jižní Koreje. Pchjongjang to odsoudil jako provokaci a varoval, že bude-li se situace opakovat, odveta spojence nemine.

Podle Pchjongjangu se Spojené státy dopustily cvičným přeletem svých bombardérů B-52 nad Korejským poloostrovem "neomluvitelné provokace", uvedl mluvčí severokorejského ministerstva obrany pro tamní tiskovou agenturu KCNA.

"USA zatahují prostředky strategického jaderného úderu na Korejský poloostrov v době, kdy se situace posouvá na okraj války," dodal mluvčí, narážeje na skutečnost, že bombardéry B-52 jsou uzpůsobeny potenciálně nést jadernou nálož.

19. března 2013

KLDR varovala, že pokud USA přelet zopakují, čeká je odplata v podobě vojenské konfrontace. Pchjongjang tak poněkolikáté zopakoval, že bude tvrdě jednat proti případným výbojům Washingtonu a svého jižního souseda. Již dříve Severní Korea pohrozila Bílému domu preventivním jaderným útokem v reakci na zpřísnění sankcí, jež trestají KLDR za poslední, únorový jaderný test (více o jaderném testu KLDR zde).

Čína podpoří dialog na Korejském poloostrově

Čína je ochotná podpořit dialog mezi Severní a Jižní Koreou v rámci zachování stability na Korejském poloostrově, řekl v telefonickém rozhovoru jihokorejské prezidentce Pak Kun-hje její čínský protějšek Si Ťin-pching. "Čína je ochotná poskytnout nezbytnou pomoc k podpoře usmíření a spolupráce," řekl prezident.

Peking je jediným diplomatickým a ekonomickým spojencem KLDR, vztahy mezi nimi však jsou v posledních týdnech napjaté. Poslední severokorejský jaderný test Čína ostře odsoudila a spolu se Spojenými státy iniciovala zpřísnění sankcí pro KLDR.

Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že nejméně jeden bombardér B-52 přeletěl nad Jižní Koreou minulý týden v rámci společných jihokorejsko-amerických vojenských cvičení. Jihokorejské zdroje uvedly, že další přelet se uskutečnil v úterý. "Není žádné tajemství, že jsme uprostřed vysílání velmi silného signálu, který potvrdí náš pevný závazek vůči Alianci s našimi jihokorejskými spojenci," uvedl již dříve mluvčí amerického ministerstva obrany George Little.

Little také zdůraznil, že je to jen jedna z mnoha kapacit, které hodlá Pentagon v případě potřeby nasadit k obraně Soulu. Severokorejský režim prý musí počítat i s dalšími americkými vojenskými kapacitami a ne jen s 28 tisíci vojáky, kteří jsou momentálně rozmístěni v Jižní Koreji.

Vojenské napětí na Korejském poloostrově je na nejvyšší úrovni za poslední roky. Pchjongjang k 8. březnu vypověděl dohody o neútočení uzavřené se Soulem a symbolicky odpojil horkou linku mezi metropolemi (více o přerušení červené linky zde). Washington na severokorejské hrozby reagoval mimo jiné posílením stavů pozemních protiraketových střel na Aljašce a v Kalifornii. Americký ministr obrany Chuck Hagel také potvrdil plán umístit v Japonsku radarovou stanici protiraketové obrany.

Třetí jaderný test byl především reklamou, píše AP

Únorový jaderný test, který za zhoršením vztahů na korejském poloostrově především stojí, přitom podle agentury AP nebyl jen ukázkou odporu a národní hrdosti KLDR. Byl také reklamou, jejímž cílovým divákem byl kdokoli ve světě, kdo se poohlíží po nákupu jaderného materiálu. Tvrdí to alespoň analytici, na něž se AP odvolává.

I když Pchjongjang pohrozil, že spustí jaderný útok na Spojené státy, bezprostřednější hrozbou, jakou představuje jeho jaderná technologie, může být ochota KLDR prodat ji zemím, které podle Washingtonu podporují terorismus.

Obavy z podobného prodeje jaderného materiálu se přitom prohloubily tento týden, když Japonsko potvrdilo, že náklad zadržený minulý rok, o němž se předpokládá, že mířil ze Severní Koreje, obsahoval materiál, který mohl být použit k výrobě jaderných centrifug. Ty jsou klíčové pro obohacování uranu určeného pro jaderné nálože.

Nebezpečné poselství, které KLDR vysílá, podle jaderného experta Grahama Allisona zní: "Jaderné zbraně na prodej."

KLDR odpálila v prosinci loňského roku raketu dlouhého doletu, což OSN označila za zástěrku pro zakázaný test balistické raketové technologie. Letos 12. února pak provedla v pořadí třetí podzemní jaderný test, který Pchjongjangu vysloužil nové sankce OSN.

Specialisté na výrobu jaderných zařízení předpokládají, že Severní Korea má dostatek jaderného materiálu na několik hrubých bomb, ale zatím nemají žádný důkaz, že by Pchjongjang dokázal vyrobit dostatečně malou jadernou hlavici na své rakety. Severní Korea by však podle expertů mohla pomoct jiným zemím v rozvoji jaderných schopností, tak jak to patrně udělala už v minulosti.

Pchjongjang tvrdí, že potřebuje jaderné zbraně kvůli tomu, co označuje za nepřátelskou americkou politiku proti sobě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video