Chladící věž v Jongbjonu. Archivní snímek z roku 2008

Chladící věž v Jongbjonu. Archivní snímek z roku 2008 | foto: Reuters

KLDR chce vyrábět tritium na termonukleární pumu, upozorňují vědci

  • 27
Severní Korea chce vyrábět tritium používané při sestrojování termonukleárních bomb. Upozornil na to americký Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost den poté, co KLDR informovala, že její jaderný komplex v Jongbjonu už pracuje na plný výkon.

Pchjongjang v minulosti již třikrát testoval vlastní nukleární zbraně, v letech 2006, 2009 a 2013. Zatímco při prvních dvou zkouškách KLDR použila plutoniovou nálož, v třetím případě podle názoru řady odborníků odpálila bombu obsahující obohacený uran.

V současnosti údajně může KLDR v pětimegawattovém reaktoru v Jongbjonu vyrobit za rok plutonium postačující pro jednu atomovou bombu a má zde i provoz sloužící k obohacování uranu.

Americký Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost uvedl, že z analýzy satelitních snímků nelze plné obnovení provozu všech zařízení v Jongbjonu potvrdit, ale mnohé nasvědčuje tomu, že reaktor na výrobu plutonia a továrna na obohacování uranu přinejmenším přerušovaně fungují.

Ústav rovněž upozornil, že v Jongbjonu je vidět rozestavěné nové zařízení, které bude zřejmě sloužit k oddělování izotopů z radioaktivního materiálu vyrobeného v reaktoru, včetně oddělování tritia. Tritium je radioaktivní izotop vodíku, který zvyšuje sílu jaderných zbraní.

„Jestli Severní Korea dokáže vyrábět jaderné zbraně za pomoci tritia, není známo. Domníváme se, že tento technický problém ještě KLDR nedokázala vyřešit. K vyřešení tohoto problému bude pravděpodobně potřebovat více podzemních jaderných zkoušek,“ konstatoval ústav.

KLDR by se měla vrátit k plnění závazků, které dala

V minulosti vedla KLDR s USA, Ruskem, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou šestistranné rozhovory, jejichž cílem bylo přimět Pchjongjang k zastavení jaderného zbrojního programu. V roce 2007 Severní Korea zavřela komplex v Jongbjonu výměnou za humanitární pomoc. V roce 2009 ale Pchjongjang od šestistranných jednání jednostranně odstoupil a v roce 2013 slíbil, že v Jongbjonu provoz obnoví.

„Budeme spolupracovat s našimi partnery v návaznosti na šestistranné rozhovory a budeme se snažit přesvědčit Severní Koreu, aby se vrátila k plnění závazků, které dala,“ prohlásil v pondělí večer mluvčí Bílého domu Josh Earnest, přičemž zdůraznil, že mezinárodní společenství nebude akceptovat Severní Koreu jako jaderný stát.

Severní Korea tento týden rovněž oznámila, že se u příležitosti říjnových oslav založení vládnoucí Korejské strany práce chystá vyslat do vesmíru raketu dlouhého doletu se satelity. Západ se obává, že se bude jednat o skrytý test střely dlouhého doletu pro vojenské využití.

Pokud KLDR skutečně takovou raketu vypustí, pak podle agentury AFP bezprostředně hrozí i čtvrtá jaderná zkouška. Severní Korea vypustila naposledy raketu dlouhého doletu v prosinci 2012. To vyvolalo velké mezinárodní napětí, které vyvrcholilo o dva měsíce později třetím severokorejským nukleárním testem, připomněla agentura AFP.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video