Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Koncentráky v KLDR pohltily okolní vesnice, odhalily satelitní snímky

  • 37
Severní Korea vybudovala ohromný "bezpečnostní ochranný pás" kolem táborů pro politické vězně a omezuje pohyb obyvatel v okolních vesnicích. Tvrdí to organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, podle níž jde o součást všeobecné represe severokorejské vlády proti jejímu lidu.

Odhaduje se, že síť táborů pro politické vězně v KLDR zadržuje nejméně 200 tisíc lidí a je dějištěm znásilňování, mučení, poprav a otrocké práce. V lednu letošního roku to připomněla Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. KLDR popírá samotnou existenci sítě vězeňských táborů.

Analýzy nových satelitních snímků z oblasti kolem Tábora 14 v Kečchonu ukazují, že vláda "stírá hranice" mezi tábory a kolem žijícími obyvateli, uvedla Amnesty International (AI).

Podle snímků pořízených v letech 2006 až 2013 Severní Korea postavila 20 kilometrů sloupů kolem údolí Čchoma-Pong a jeho obyvatel a doplnila je kontrolními stanovišti a strážními věžemi, dodala Amnesty International a zároveň vyjádřila obavy nad záměry severokorejské vlády s údolím ležícím 70 kilometrů od hlavního města Pchjongjangu.

"Bezpečnost a kontrola v oblastech přilehlých k Táboru 14 ukazují, do jaké míry se všeobecná represe a omezení práva na svobodu pohybu staly v Severní Koreji běžné," řekl odborník Amnesty International na záležitosti východní Asie Rajiv Narayan.

Amnesty původně předpokládala, že při zkoumání snímků z dané oblasti potvrdí možnou stavbu dalšího politického vězeňského tábora přiléhajícího ke Kečchonu v provincii Pchjongan namdo. "Čekali jsme, že najdeme nový nebo rozšířený vězeňský tábor. To, co jsme našli, je v mnoha ohledech ještě víc znepokojující," řekl Frank Jannuzi z Amnesty International USA.

Bezpečnostní ochranný pás za tím, co se zdá být formálním okrajem Tábora 14, stírá hranici mezi lidmi ve vězeňském systému a mezi obyvateli v okolí, dodal. Nové budovy, v nichž zřejmě bydlí dělníci, patrně souvisejí s rozšířenou důlní aktivitou v oblasti.

Podle ní jsou v politických vězeňských táborech a dalších detenčních zařízeních zadržovány statisíce Severokorejců včetně dětí. Mnozí ze zadržovaných nespáchali žádný zločin, jen jsou příbuzní s lidmi, které má režim v kolonce "nepřátelé státu a jeho zřízení". Jejich zadržení je součástí kolektivního trestu, dodala AI.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video