Severokorejské bankovky v jihokorejském muzeu

Severokorejské bankovky v jihokorejském muzeu | foto: AP

KLDR škrtla nuly na bankovkách a nové nevydala. Obchody zavřely, hrozí hlad

  • 684
Severokorejští předáci vyhlásili kvůli rozbujelému černému trhu a vysoké inflaci poprvé po sedmnácti letech měnovou reformu a poškrtali dvě nuly na bankovkách. Zatím však nevydali nové a zmrazili všechny finanční operace. Život ve stalinistické říši se zastavil, zavřené jsou obchody a lidé nemají kde nakupovat jídlo.

Svérázná měnová reforma po severokorejsku způsobila chaos. Lidé mají v ruce stohy neplatných bankovek a i kdyby byly platné, tak je není kde utratit. Vláda totiž zmrazila všechny hotovostní platby a to až do doby, kdy vydá nová platidla.

Směna za nové bankovky v kurzu sto ku jedné by měla začít v pondělí. Ulicemi ale mezitím obchází nejistota. Podle britského listu The Times byly dnes v metropoli Pchjongjangu otevřené jen obchody pro prominenty, které prodávají za cizí měnu.

Městy obchází stín hladu

Všechny ostatní obchody včetně samoobsluh a trhů jsou zavřené. Lidé tak nemají šanci koupit ani potraviny. "Nejvíce se bojíme, jestli budou mít Severokorejci do příštího týdne dostatek jídla," říká manažer pobočky zahraniční společnosti v Pchjongjangu.

"Naší zaměstnanci mají přístup k zahraniční měně, ale to většina obyvatel nemá a ti budou ve velkých problémech," vysvětluje manažer, který si v obavách o bezpečnost nepřál uvést své jméno.

O měnové reformě, která udělá na minimálně týden žebráky z milionů obyvatel KLDR, navíc vláda nedala nikomu vědět. "Bylo to překvapení pro každého," říká západní diplomat, který žije v Pchjongjangu.

Stát reformu pečlivě utajil i před vlastním lidem

Podle něj se lidé o změně měny většinou dověděli až před zavřenými obchody. "Bez jakéhokoli upozornění je všechno zavřené. Když jsme se ptali proč, tak jsem se dověděli, že je to kvůli neplatné měně. Je to docela dramatická situace," popisuje diplomat situací v ulicích metropole.

MĚNOVÁ REFORMA

- KLDR škrtla dvě nuly na svých bankovkách, 100 wonů (asi 12 korun) má tak nyní hodnotu pouze jednoho wonu.
- Průměrná severokorejská rodina si přijde na 100 tisíc wonů (asi 12 000 korun).
- Velmi často se ale kšeftuje s cizími měnami. Oficiální kurz  eura je napříkla 190 wonů, ale na černém trhu se běžně pohybuje kolem dvou tisíc wonů.

Lidé situaci začali řešit po svém a na černém trhu hromadně začali směňovat wony za čínské jüany nebo americké dolary. Leckdy skončil přechod k nové měně i tragicky. Například pár v Severním Hamjongu se při hádce o peníze zabil.

Severokorejská vláda reformu opravdu tajila do poslední chvíle. Informace se prý v pondělí mihla jen ve vysílání dráťáku (rádia po drátě), ale neinformovala o ní ani státní média. Otázkou tak zůstává i to, proč "milovaný vůdce" Kim Čong-il k reformě přistoupil. Vysvětlení mohou být dvě.

Buď se vratká socialistická ekonomika začala hroutit pod náporem vysoké inflace a vláda tak chce více kontrolovat oběh měny nebo zatoužila více spoutat živly, jež se snaží profitovat ze zárodků volného trhu.

Ten v zemi velmi omezeně funguje od devadesátých let, kdy Severní Koreu postihl hladomor a svízelná situace nebyla jinak řešitelná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video