Severokorejský vůdce Kim Čong-un se svými generály

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se svými generály | foto: Reuters

Zrušíme příměří se Soulem, hrozí KLDR kvůli sankcím a manévrům

  • 53
Mezinárodní odezva na poslední severokorejskou provokaci na sebe nenechala dlouho čekat. Spojené státy a Čína hodlají totalitní zemi potrestat za únorový test jaderné bomby a společně se dohodly na nových sankcích proti Pchjongjangu. KLDR v reakci na to varovala, že vypoví příměří s Jižní Koreou.

"Korejské příměří prohlásíme za zcela neplatné," citovala z prohlášení vrchního velení severokorejské armády agentura KCNA. "Válečná cvičení prováděná Spojenými státy a loutkovým jihokorejským režimem jsou systematickým ničením korejského příměří," dodala.

Severní Korea tvrdí, že Washington a další země sahají dál než k ekonomickým sankcím a uchylují se k otevřené agresi a vojenským činům. Z toho důvodu KLDR varuje, že k 11. březnu zruší příměří, jímž před šedesáti lety skončila korejská válka. Severní a Jižní Korea nikdy nepodepsaly mírovou smlouvu, a tak obě země dodnes zůstávají ve válečném stavu.

Komunistickou říši mladého diktátora Kim Čong-una rozzlobilo probíhající vojenské cvičení, na kterém se podílí Jižní Korea se Spojenými státy. Společné pozemní, námořní a letecké cvičení začalo 1. března a podle plánu by mělo trvat až do 30. dubna.

Akce se účastní asi 10 000 amerických vojáků a 200 000 příslušníků jihokorejské armády. Přestože spojenci každoročně opakují, že manévry jsou obranné povahy, KLDR je pokaždé odsoudí jako nácvik americké invaze na Sever s cílem svržení komunistického režimu.

Sankce se dotknou diplomatů a nezákonných transakcí

Pchjongjang ovšem rozlítila především zpráva o avizovaných sankcích za únorové odpálení jaderné nálože. Spojené státy navrhují zavést proti Severní Koreji jedny z nejpřísnějších sankcí, jaké kdy Rada bezpečnosti OSN vyhlásila.

"Poprvé v historii se tato rezoluce zaměřuje na nelegální činnost severokorejských diplomatických pracovníků, severokorejských mezibankovních vztahů, nezákonných převodů peněžní hotovosti," řekla podle agentury Reuters Riceová novinářům po uzavřeném zasedání Rady bezpečnosti.

Čínský velvyslanec Li Pao-tung řekl Reuters, že rada bude hlasovat o rezoluci ve čtvrtek. Podle něho musí OSN vyslat KLDR "tvrdý signál", že severokorejská jaderná zkouška byla proti vůli mezinárodního společenství.

Uvalení dalších sankcí avizovala OSN dopředu

Historicky třetí odpálení jaderné bomby, které uskutečnil Pchjongjang 12. února, mezinárodní společenství ihned ostře kritizovalo a varovalo, že další zpřísnění sankcí vůči komunistickému režimu na sebe nenechá dlouho čekat. 

Uvalení dalších sankcí avizovala Rada bezpečnosti již v prosinci po odpálení rakety, kterou mezinárodní společenství odsoudilo jako test balistické střely dlouhého doletu. Zatím poslední sankce uvalila OSN na severokorejské společnosti a vládní agentury v lednu. Zloba mezinárodního společenství dopadla i na severokorejskou vesmírnou agenturu.

Podobu návrhu nové rezoluce, uvalující na Pchjongjang již čtvrtou vlnu sankcí, projednávaly poslední tři týdny Spojené státy a Čína se svými spojenci Japonskem a Jižní Koreou.

Pokud návrh Rada bezpečnosti schválí, rozšíří se restrikce i na další společnosti a konkrétní jednotlivce. Očekávat lze také zesílení finančních omezení a inspekcí nákladu. Podle ruského vyslance při OSN Vitalije Čurkina ale Rada bezpečnosti návrh neschválí dříve než v březnu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video