KLDR chce, aby Američané zrušili finanční sankce.

KLDR chce, aby Američané zrušili finanční sankce. | foto: Dan Materna, MF DNES

KLDR se vrátí k jednání o atomu, chce zrušení sankcí

  • 55
Severní Korea potvrdila, že se vrátí k šestistranným jednáním o svém jaderném programu. Podmínkou ale je, že při jednání budou vyřešeny finanční sankce, které proti ní vyhlásily Spojené státy.

O úmyslu Pchjongjangu skončit s bojkotem jednání informoval už v úterý náměstek americké ministryně zahraničí Christopher Hill po setkání se zástupci KLDR a Číny v Pekingu.

"Severní Korea se rozhodla vrátit k šestistranným jednáním za podmínky, že se při těchto rozhovorech bude jednat o zrušení finančních sankcí mezi Severní Koreou a Spojenými státy a tato otázka bude vyřešena," uvádí se v komuniké severokorejského ministerstva zahraničí, které zveřejnila oficiální agentura KCNA.

Agentura Reuters s odvoláním na ruského ministra obrany uvedla, že první kolo jednání by se mohlo uskutečnit ještě letos. Místem konání pak zřejmě bude Čína.

Severní Korea se odmítala účastnit mezinárodních jednání o svém jaderném programu od loňského listopadu a návrat k jednacímu stolu podmiňovala zrušením finančních sankcí. Ty byly vyhlášeny v roce 2003 kvůli obvinění Pchjongjangu z praní špinavých peněz a padělání amerických dolarů.

Severokorejské ministerstvo zdůrazňuje, že návrat k šestistranným jednáním umožnila přímá schůzka s americkým představitelem v Pekingu. V komuniké se také zmiňuje o svém jaderném pokusu provedeném 9. října. Uvádí, že "nedávno podniklo sebeobranné protiopatření vůči neustále rostoucí jaderné hrozbě Spojených států a finančním sankcím".

Jižní Korea rozhodnutí svého severního souseda uvítala a označila ho za znamení změny postoje a východisko pro řešení jaderné otázky. Japonsko v reakci na prohlášení Severní Koreje o návratu k jednání ale prohlásilo, že svoje sankce vůči Pchjongjangu nezruší.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video