Modely raket v korejském Muzeu války v Soulu. Zcela vpravo je severokorejská raketa Scud-B. (26. května 2009)

Modely raket v korejském Muzeu války v Soulu. Zcela vpravo je severokorejská raketa Scud-B. (26. května 2009) | foto: Reuters

KLDR prý převáží na odpalovací rampu další raketu dlouhého doletu

  • 109
Severokorejská armáda přepravuje na odpalovací rampu na západě země další raketu dlouhého doletu, informovaly jihokorejské deníky. Pchjongjang tak opět podle svého jižního souseda dává najevo, že nemíní ustoupit tlaku mezinárodního společenství a zastavit zkoušky svých raket.

O tom, že se KLDR zřejmě chystá odpálit raketu dlouhého doletu, která by teoreticky mohla zasáhnout i oblast amerického státu Aljaška, informovala jihokorejská agentura Jonhap už v sobotu.

Podle deníku Čungang ilbo přepravil raketu o víkendu vlak z továrny poblíž Pchjongjangu do lokality Dongčang-ri. List se přitom odvolává na informace, které získal od zdrojů z tajných služeb. Zprávu obdobného obsahu přinesl i další jihokorejský list Tong-A ilbo. "Přípravy na odpálení budou zřejmě hotovy v polovině června," prozradil zdroj z tajných služeb.

Americké úřady upozorňovaly na možný start rakety dlouhého doletu už v pátek. Odvolávaly se přitom na satelitní snímky, na nichž jsou vidět přesuny vozidel v oblasti, z níž jsou vypouštěny právě takové střely. - přečtěte si KLDR stále zkouší zbraně a chystá prý další test rakety dlouhého doletu

KLDR odpálila naposledy raketu dlouhého doletu na začátku dubna, střela ale po třech tisíci kilometrech spadla do moře. "Odpálení toho, co Severní Korea nazvala satelitem, neprokázalo mezikontinentální schopnost (KLDR), takže to chtějí předvést teď," míní jihokorejský odborník na zbraně Kim Tae-wu.

Ani padesát let nestačilo k míru na Korejském poloostrově

Válka v Koreji trvala tři roky.Země nikdy neuzavřely mírovou smlouvu, ale pouze příměří. Jsou tak prakticky už 56 let ve válečném stavu. Státy od sebe dělí takzvané demilitarizované pásmo a vztahy byly vždy, až na výjimky, prakticky na bodu mrazu.

Na Korejském poloostrově přitom už déle než týden panuje mimořádně vysoké napětí vyvolané druhým jaderným testem, který KLDR provedla v pondělí a po němž ještě zkušebně odpálila několik raket krátkého doletu. Pchjongjang navíc pohrozil, že může zaútočit na Jižní Koreu. A vypověděl s ní příměří uzavřené v roce 1953.

Severokorejci od minulého pondělí provokují prakticky každý den. Naposledy zakázali "vstup" lodím do poměrně velké části Žlutého moře. Podle jihokorejského deníku Čosun Ilbo se totiž komunistický režim může připravovat na námořní potyčky s jihem. Oblast už minulý týden začaly houfně opouštět čínské rybářské lodě.

Jižní Korea se na moři střetla s KLDR naposledy v letech 1999 až 2000 poblíž námořní hranice, kterou stanovilo OSN na konci Korejské války. Pchjongjang tvrdí, že je hranice neplatná a už minulý týden varoval jihokorejské lodě, že jim v těchto vodách nemůže zaručit bezpečnost.

Rybářská loď proplouvá kolem jihokorejské základny na ostrově Jeonpjeong poblíž západní námořní hranice mezi oběma Korejemi (1. června 2009)
Pohled na jihokorejskou základnu na ostrově Jonpong poblíž námořní hranice mezi oběma Korejemi. Oba státy se na moři už střetly, jih upozorňuje, že KLDR se nyní připravuje na nové boje.

Svět Pchjongjang odsoudil a vyzval KLDR, aby s řinčením zbraněmi okamžitě přestala. Rázněji než obvykle se tentokrát vyjádřilo i Rusko. Diplomatická aktivita pokračovala i během uplynulého víkendu. Mocnosti pouštěly do světa výroky o hlubokém znepokojení. A zvažovaly nová odvetná opatření.

V neděli zveřejnily USA a Japonsko návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která severokorejský jaderný test odsuzuje a vyzývá ke zpřísnění sankcí, jež byly na Pchjongjang uvaleny po první jaderné zkoušce v roce 2006, a které počítaly s omezeným obchodním a zbrojním embargem. Na nic konkrétního se ale nikdo zatím nevzmohl.

Dnes se Spojené státy s Japonskem shodly, že nemohou tolerovat, aby Pchjongjang vlastnil jaderné zbraně. "Absolutně nemůžeme akceptovat, že by Severní Korea vlastnila nukleární zbraně," prohlásil japonský zástupce ministra zahraničí Mitodži Jabunaka po schůzce se zástupcem šéfky americké diplomacie Jimem Steinbergem.

Americký ministr obrany Robert Gates nicméně během své návštěvy v Manile uvedl, že se USA "nežene" do jiných řešení, než je obnovení zamrzlých šestistranných rozhovorů.

Podle některých analytiků se řinčením zbraní snaží Kim Čong-il upevnit svou moc předtím, než předá prezidentství synovi. Další odborníci vidí ve vojenském zastrašování snahu přitlačit regionální velmoci k poskytnutí finanční pomoci výměnou za jaderné odzbrojení.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue