Satelitní snímek jaderného komplexu Jongbjon, kde KLDR zřejmě obohacuje uran

Satelitní snímek jaderného komplexu Jongbjon, kde KLDR zřejmě obohacuje uran | foto: Profimedia.cz

KLDR provozuje další utajené jaderné zařízení, uniklo ze zprávy OSN

  • 24
Do médií unikly úryvky z důvěrné zprávy komise OSN, která se zabývá severokorejským jaderným programem. Podle dokumentu má tajnůstkářský režim kromě jaderného zařízení v Jongbjonu ještě nejméně jednu utajenou nukleární továrnu a s programem Pchjongjangu pomáhají vědci ze zahraničí.

Zpráva OSN se opírá především o svědectví amerického vědce Siegfrieda Heckera ze Stanfordovy univerzity, který v listopadu navštívil jaderné zařízení v Jongbjonu a potvrdil tehdy existenci zdejšího nukleárního provozu.

Před komisí, která pracuje pro Radu bezpečnosti OSN, jež rozhoduje o uvalení sankcí na KLDR, Hecker na začátku prosince zmínil, že v Jongbjonu viděl centrifugy na obohacování uranu, které pocházejí z jiných skrytých jaderných provozů.

KLDR pomáhají s jádrem cizí vědci

To potvrzují i další odborníci. Podle některých musí mít země minimálně další zařízení na testování centrifug. Hecker zase tvrdí, že existuje místo, kde se materiály shromažďují před cestou do nukleární chlouby země.

jaderný program kldr

Severní Korea obohacováním uranu porušuje rezoluce Rady bezpečnosti číslo 1718 a 1874, které OSN na režim uvalila po dvou jaderných testech. Zmrazené jsou také šestistranné rozhovory o jaderném programu země, které s KLDR vedlo Japonsko, USA, Rusko, Čína a Jižní Korea.

Jongbjon tak podle něj funguje pouze jako zástěrka pro nebezpečné nukleární hrátky stalinistické říše. Vědci KLDR Heckerovi při návštěvě tvrdili, že Jongbjon produkuje jen slabě obohacený uran určený pro mírové účely.

Vědec ale soudí, že Severní Korea umí vyrobit i vysoce obohacený uran a z její dílny mohou vyjít i dvě jaderné pumy za rok. Jaderný program prý navíc není pouze v režii Severokorejců. Se zařízeními jim podle Heckera pomáhají i cizí vědci.

Zpráva pro Radu bezpečnosti OSN, která by měla být zveřejněna ke konci týdne, však nezmiňuje, odkud odborníci na sever Korejského poloostrova míří. Zároveň doporučuje zakázat dovoz dalších materiálů do země a chce uvrhnout sankce na některé další severokorejské firmy.

KOREJE SPOLU CHTĚJÍ HOVOŘIT V ÚNORU

Termín předběžné schůzky, která má připravit půdu pro vojenské rozhovory mezi Jižní Koreou a KLDR na vysoké úrovni, stanovili vyjednavači na 8. února. Tato jednání by měla napomoci ke zmírnění napětí na Korejském poloostrově. Místem setkání má být pohraniční vesnice Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu, které odděluje obě země. Pokud se jednání opravdu uskuteční, budou prvními oficiálními rozhovory mezi Korejemi od listopadového ostřelování ostrova severokorejskou armádou, při němž přišli o život čtyři Jihokorejci.

autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video