Severokorejský vůdce Kim Čong-il se svými vojáky.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il se svými vojáky. | foto: AP

KLDR provedla rošádu ve vládě, zametá cestu nástupci Kim Čong-ila

  • 7
Severní Korea překvapivě oznámila tři změny na vysokých postech ve vládě. Nový vicepremiér i dva náměstci se účastnili vyjednávání o jaderném programu s USA, což naznačuje, že KLDR chce zlepšit vztahy s Washingtonem, aby mohla nerušeně pustit k moci třetího z dynastie Kimů.

Do křesla vicepremiéra nově usedl Kang Sok-ču, kterého západní odborníci označují za architekta severokorejského jaderného programu. Dosavadní první náměstek šéfa diplomacie je jedním z nejbližších poradců Kim Čong-ila.

Překvapivým změnám se jen pět dní před začátkem historického sjezdu Korejské strany práce nevyhnulo ani ministerstvo zahraničí. Vlivné posty náměstků tu nově obsadili muži, kteří se přímo podíleli na vyjednávání s mocnostmi o jaderném programu KLDR.

Předává se moc a vedení si nemůže dovolit otřesy

Podle analytiků, které oslovila jihokorejská agentura Johnap, je cílem rošády zlepšit vztahy se Spojenými státy. Režim teď totiž potřebuje klid v zahraniční i domácí politice, aby se předání moci nejmladšímu synovi vůdce KLDR Kim Čong-unovi uskutečnilo bez otřesů.

TŘETÍ KIM SE DERE K MOCI

Co ho čeká cestou na vrchol?

"Pro Severní Koreu je důležité, aby před předáním moci eliminovala jakékoli negativní vlivy v domácí politice. Kdyby se zhoršily vztahy Pchjongjangu a Washingtonu, ovlivnilo by to stabilitu vedení," vysvětlil změny Pajk Hak-son z jihokorejského think tanku Sejong.

Volba tří šedých eminencí není náhodná. Kang je vlivnou figurou, která byla vždy blízko jednání s USA a jeho angažmá je jasným signálem pro americkou diplomacii, že KLDR chce ukončit mezinárodní izolaci. I sám vůdce v srpnu na nečekané návštěvě Číny naznačil, že by země opět mohla zasednout k šestistranným rozhovorům o jaderném programu.

Personální šachy se navíc konají jen pět dní před klíčovým setkáním Korejské strany práce, která bude volit nové vedení. Cestu k moci by tu mohl zahájit i Kim Čong-un, nejmladší syn dosavadního diktátora Kim Čong-ila. Poslední podobný stranický kongres se v Pchjongjangu sešel před třiceti lety.

KDO JE KIM ČONG-UN

Nejmladší syn vůdce KLDR Kim Čong-ila a tanečnice Ko Jong-hui se narodil 8. ledna 1983 (podle jiných zdrojů v roce 1982, 1984 nebo 1985). Vzdělání získal ve Švýcarsku na mezinárodní škole v Bernu, kde prý do roku 1998 studoval pod falešným jménem.

Japonský list zveřejnil aktuální podobu Kim Čong-wuaS Kim Čong-unovým nástupnictvím do čela země se zpočátku nepočítalo. Šance rodinného benjamínka se ale zvýšily poté, co nejstarší syn Kim Čong-nam byl s falešnými doklady vyhoštěn z Japonska, kde hodlal navštívit Disneyland, a prostřední potomek Kim Čong-čul byl shledán nezpůsobilý k vládnutí, protože je prý příliš změkčilý.

Podoba budoucího vůdce nejuzavřenější země světa je zahalena tajemstvím. Na internetu koluje pouze pár starých fotografií, z nichž nejznámější je asi ta, na níž je Kim Čong-unovi asi 11 let.

Fyzicky i povahově je prý Kim Čong-un věrnou kopií svého otce, po němž zdědil i některé zdravotní neduhy. Údajně trpí vysokým tlakem a cukrovkou, podle jihokorejské rozvědky holduje alkoholu. Dle dostupných informací je svobodný. Kromě korejštiny ovládá i angličtinu, němčinu a francouzštinu a je velkým fanouškem basketbalu. (více o budoucím nástupci čtěte zde)

Autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video