KLDR přiznala, že má jadernou zbraň

  • 18
Severní Korea poprvé přiznala, že vlastní a je připravena použít jadernou zbraň. Vyplývá to z rozhlasového pořadu zdejší stanice, z něhož citovala britská BBC. "Abychom vzdorovali rostoucí jaderné hrozbě amerických imperialistů, rozhodli jsme se pro vojenská protiopatření včetně jaderných zbraní, neboť chceme obhájit naši suverenitu a právo na existenci," bylo řečeno ve zmíněném pořadu.

Korejský rozhlas je hlásnou troubou místního režimu, takže se dá říci, že jeho příspěvky vyjadřují stanoviska vlády.

Ta přitom tvrdí, že severní Korea "je oprávněna" vyvíjet jadernou zbraň, její vlastnictví však dosud popírala.

Je to asi měsíc, co americká administrativa opět obvinila Pchjongjang z vlastnictví jaderné zbraně.

Tehdy nebylo ještě zcela jasné, zda nadále platí dohoda mezi USA a Severní Koreou z roku 1994, podle níž se KLDR měla vzdát výzkumného programu odměnou za 500 000 tun ropy ročně a dva lehkovodní reaktory.

Severokorejci dali brzy na srozuměnou, že za současné situace považují osm let starou dohodu za neplatnou.

"Propaganda USA je založena na vykonstruovaných lžích. Je to odsouzeníhodný pokus o degradaci naší republiky na mezinárodní scéně, pokus mezinárodně nás izolovat," pravilo se v rozhlasovém pořadu, který vyjadřoval ostrý nesouhlas s tím, že Severní Korea byla zařazena na seznam zemí tzv. osy zla.

"Američtí váleční štváči prosazují předběžné útoky proti Korejské lidově demokratické republice pod záminkou, že vlastní jaderné zbraně. To se rovná vyhlášení jaderné války proti nám," zaznělo v pořadu.

Většina expertů na šíření jaderných zbraní považuje za jisté, že KLDR se snaží o vyvinutí této zbraně. Důkazy však chybějí. Všechny pokusy pracovníků Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) o provedení inspekce byly vládou v Pchjongjangu dosud odmítnuty.

Podle stejných odborníků KLDR již dnes vlastní menší počet nukleárních bomb, jejichž vývoj byl zřejmě uspíšen technologickou pomocí ze strany Pákistánu.

Spojené státy, pro něž je v současné době prioritou porážka režimu Saddáma Husajna v Iráku (režimu, který zřejmě žádnou jadernou zbraň nevlastní), však zatím nechtějí rozšiřovat svůj boj proti zemím osy zla.

Obzvláště nepříjemná je rovněž skutečnost, že technologickou pomoc KLDR měl poskytnout KLDR Pákistán, který je nyní jedním z klíčových spojenců ve "válce proti terorismu".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video