Jihokorejské lodě kotví v přístavu Geoji.

Jihokorejské lodě kotví v přístavu Geoji. | foto: AP

KLDR potvrdila zadržení jihokorejské lodi, vede vyšetřování

  • 0
KLDR potvrdila zadržení jihokorejské rybářské lodi se čtyřmi námořníky. Pchjongjang tvrdí, že nelegálně narušila severokorejské teritoriální vody. Jižní Korea oznámila incident před dvěma dny. Prý za něj nejspíš může porucha na navigačním zařízení lodi. Hlídkový člun ji odtáhl do přístavu a Jižní Korea jedná o propuštění plavidla.

Incident se odehrál ve čtvrtek v půl sedmé ráno tamního času (ve středu ve 23:30 SELČ) ve Žlutém moři. Loď se vracela z rybaření do přístavu Geojin, když ztratila kurz a zabloudila jedenáct kilometrů za hranici KLDR. Tady ho severokorejský člun zadržel a odtáhl do přístavu Čangčon.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení písemně požádalo tajnůstkářský stalinistický režim o vydání člunu a jeho posádky na základě "humanitárních důvodů". KLDR na žádost odpověděla, že je posádka vyslýchána. "Odpovědná instituce nyní provádí konkrétní vyšetřování tohoto případu," uvedla severokorejská tisková agentura KCNA.

Vztahy mezi oběma korejskými státy jsou v poslední době značně napjaté. Podle analytiků prochází KLDR citlivým obdobím. Momentálně ji prý zaměstnává následnictví v čele jediné asijské dědičné komunistické dynastie. Podle čínských a jihokorejských zpravodajských služeb totiž severokorejský vůdce Kim Čong-il trpí rakovinou slinivky a nemoci by mohl brzy podlehnout - více: Severokorejský vůdce Kim Čong-il trpí rakovinou slinivky, tvrdí tajné služby.

Kvůli zadržení člunu demonstrovaly ve čtvrtek v centru Soulu desítky Jihokorejců proti severokorejskému režimu. Nespokojenci pálili severokorejské vlajky a fotografie vůdce KLDR Kim Čong-ila. Na transparentech apelovali na okamžité propuštění lodi a rybářů.

K podobným incidentům došlo na námořní hranici mezi oběma znesvářenými státy již dříve. Vždy si však lodi vrátily v řádu dní. To se však nejspíš nebude nyní opakovat. Například expert na severokorejskou vyjednávací taktiku Pek Hak-sun se obává, že KLDR využije zadržený člun k nátlaku na svého jižního souseda.

Vztahy mezi oběma Korejemi se zhoršily v loňském roce poté, co se moci v Soulu ujala konzervativní proamerická vláda, která praktikuje tvrdší politiku vůči severokorejskému komunistickému režimu a ukončila dříve štědrou humanitární pomoc KLDR. Napětí na Korejském poloostrově zesílilo také kvůli nedávné druhé jaderné zkoušce Pchjongjangu a sérii nových raketových testů v posledních několika měsících, které vedly k zpřísnění sankcí OSN vůči KLDR.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video