Rozestavěný reaktor v Jongbjonu na satelitním snímku (3. listopadu 2011)

Rozestavěný reaktor v Jongbjonu na satelitním snímku (3. listopadu 2011) | foto: 38north.org

KLDR popohnala výstavbu jaderného reaktoru, odhalily satelitní snímky

  • 24
Severní Korea výrazně zrychlila výstavbu jaderného reaktoru. Satelitní snímky rozkryly, že v Jongbjonu už stojí zdi jaderného zařízení. Zatím není jasné, jestli bude nukleární komplex sloužit k výrobě elektřiny, nebo jako zástěrka pro výrobu zbraní hromadného ničení.

Když se americký vědec Siegfried Hecker před rokem procházel jaderným zařízením v Jongbjonu, byla na místě budoucího reaktoru jen sedmimetrová jáma pro základy. Teď satelitní snímky ukazují, že je budova, která bude ukrývat nukleární zařízení, téměř hotová.

Ze snímků je patrné, že kopulovitá střecha zatím leží mimo zdi zařízení a Severokorejci ji zřejmě na budovu nasadí až ve chvíli, kdy dovnitř jeřáby spustí samotný reaktor. Komplex by tak mohl být hotový do roka. Reaktor režim přesto nespustí dříve než za dva nebo tři roky.

Komplex děsí výrobou zbraní i možnou havárií

Komplex ještě musí dovybavit dalším zařízením. Zatím není jasné, zda bude reaktor sloužit pro výrobu elektrické energie, nebo jako zástěrka pro výrobu nukleárních zbraní. KLDR by se tak podle listu The Washington Post mohla v budoucnu stát novým Íránem.

Jaderné ambice KLDR

I přes mezinárodní tlak nechce KLDR ze svých jaderných aktivit slevit. Vedení země je přesvědčené, že libyjský diktátor Muammar Kaddáfí padl jen kvůli tomu, že se vzdal jaderného programu. Vyhladovělá země navíc chce příští rok při oslavách stého výročí narození Kim Ir-sena obyvatelům i světu ukázat pokrok. Jeho součástí má být i spuštění reaktoru.

Navenek mohou severokorejci tvrdit, že obohacování uranu slouží k pohánění reaktoru, a ve skutečnosti obohacovat uran na výrobu jaderných zbraní. "Může to být hezká zastírací historka pro jejich program s vysoce obohaceným uranem," řekl bývalý jaderný vyjednavač USA Joel Wit.

Právě on na své stránky 38North.org umístil satelitní snímky reaktoru, který západ děsí nejen kvůli možnému zneužití pro výrobu zbraní hromadného ničení, ale také kvůli možné havárii s katastrofálními následky pro celý region.

Jedna až dvě jaderné pumy ročně

Výstavbu reaktoru totiž nesledoval žádný mezinárodní dozor a technologie získala říše Kim Čong-ila zřejmě pokoutně z Íránu. Odborníci mají obavy i o chlazení reaktoru. Ten je totiž napojený na řeku, která v zimě zamrzá.

Po uzavření prastarých jaderných zařízení v roce 2009 má země podle analytiků dostatek plutonia pro šest až dvanáct jaderných pum. Nové zařízení, kde je podle vědce Siegfrieda Heckera dva tisíce centrifug, může každý rok vyrobit jednu až dvě další bomby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video