KLDR oslavila výročí příměří velkou vojenskou přehlídkou

  • 42
Severní Korea oslavila 60. výročí podpisu příměří, jímž skončila korejská válka, velkou vojenskou přehlídkou. Korejský vůdce Kim Čong-un sledoval přehlídku z pódia, na kterém byl přítomen rovněž čínský viceprezident Li Jüan-čchao.

Pochodující vojáci, kolony tanků a rakety na mobilních odpalovacích zařízeních podle agentury AP připomínali vojenské přehlídky, které za studené války pořádala Čína a tehdejší Sovětský svaz.

Kim Čong-un, který do jindy velmi uzavřené země pozval na oslavy také zástupce zahraničního tisku, během přehlídky neučinil žádné veřejné prohlášení.

Válka v letech 1950 až 1953 skončila jen podpisem příměří, ne formální mírové smlouvy, a tak jsou oba korejské státy nadále technicky ve válečném stavu. Poválečné hranice navíc zůstaly zhruba na stejném místě jako před začátkem bojů. Ve čtyřčlenné mezinárodní Dozorčí komisi dohlíželo na mír na Korejském poloostrově i bývalé Československo.

Výročí podepsání příměří si připomínají i v Jižní Koreji, kde je ale dnešek spíše dnem tichého rozjímání a pro mnohé i dnem smutku za příbuzné, kteří zůstali v Severní Koreji. Na ceremoniálu uspořádaném k této příležitost prezidentka Pak Kun-hje upozornila na trvající nejistou situaci ve vztazích mezi oběma státy. "Po uplynulých šedesát let je udržován nejistý mír, který může být kdykoli porušen," uvedla. "Válka byla přerušena, nacházíme se v období dlouhého příměří," dodala.

Vzpomínkových akcí se účastní i český ministr obrany

Připomínkových akcí k výročí podepsání příměří se v Jižní Koreji účastní od 24. do 28. června i český ministr obrany Vlastimil Picek, jenž byl sobotnímu ceremoniálu rovněž přítomen. Jeho program mimo jiné zahrnul také účast na pietním aktu na Národním hřbitově v Soulu a na vzpomínkovém aktu v areálu Válečného památníku. Na závěr návštěvy uctí památku amerického veterána českého původu a účastníka korejského konfliktu Emila J. Kapauna.

Bývalé komunistické Československo působilo od vytvoření Dozorčí komise v roce 1953 spolu s Polskem v tomto orgánu jako zástupce KLDR, zatímco důstojníci Švédska a Švýcarska reprezentovali Jižní Koreu. Po rozpadu východního bloku využil Pchjongjang rozdělení Československa jako záminky k nesouhlasu s Českou republikou jako nástupnickým státem po ČSFR v komisi, přestože se na tom Česko a Slovensko dohodly. Vzápětí KLDR zablokovala i činnost Polska.

Ve Spojených státech vyhlásil prezident Barack Obama 27. červenec Národním dnem příměří korejských válečných veteránů. Při této příležitosti dnes prezident promluví u památníku veteránů z Koreje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video