KLDR opět podezřívá USA ze špionáže

  • 260
V Severní Koreji rostou obavy z úderu USA. Pchjongjang poté, co upozornil obyvatele na možnost války, opět obvinil Washington ze špionáže. Američané letos poskytnou KLDR jen 100 tisíc tun potravin. Snížení pomoci o třetinu nesouvisí s jadernou krizí, tvrdí Bílý dům. Zároveň ujišťuje: Nezaútočíme.

Severokorejské ministerstvo zahraničí však míní, že USA útok připravují. "To vyžaduje, aby naši vojáci a lidé mobilizovali všechny síly a byli připraveni na všechno," citovala agentura AP z prohlášení.

USA válku se Severní Koreou vylučují, stejně jako přímé jednání. "Nikdy jsme neustoupili od pohrdání severokorejským režimem, ale naši dosavadní politiku neměníme," uvedl americký ministr zahraničí Colin Powell.

Jednat s KLDR nemá podle Washingtonu smysl. "Dvoustranné rozhovory by brzy skončily na požadavcích, kolik USA zaplatí za zastavení výroby a vývozu jaderných materiálů ze strany KLDR," vysvětlil americkou nechuť ministr obrany Donald Rumsfeld.

Létá nad Koreou špionážní letadlo?
Pchjongjang obvinil Washington, že vyslal nad území KLDR špionážní letadlo, aby úder, označovaný za preventivní, připravilo.

Podle vládní tiskové agentury KCNA létalo čtyři dny nad severokorejským východním pobřežím americké špionážní letadlo RC-135. Doprovázel ho tankovací letoun KC-135.

Nyní přišla KCNA s novým obviněním ze špionáže. Podle agentury šlo opět o letoun RC-135. "Jde o hrubé porušení suverénních práv naší republiky a jasné porušení mezinárodního práva," uvedla KCNA.

"Nereagujeme na zprávy KCNA," uvedla Lee Fergusonová, mluvčí amerických jednotek v Jižní Koreji. "Nemáme tam žádný letoun RC-135," podotkla mluvčí amerických vzdušných sil Toni Tonesová.

Severokorejci odpálili raketu
Zpráva o špionážním letadle přišla několik hodin poté, co Severokorejci v pondělí odpálili raketu krátkého doletu do moře směrem na Japonsko.

"Měli jsme signály, že se něco podobného chystá. Nejde o překvapení," komentoval akci Colin Powell, který končí několikadenní cestu po Asii. Během ní navštívil Japonsko, Čínu a Jižní Koreu.

Hlavními tématy jednání bylo řešení krize okolo severokorejského jaderného programu. Powell chtěl přesvědčit zejména Peking, aby aktivněji využíval svého diplomatického a ekonomického vlivu.

USA dají KLDR sto tisíc tun jídla
Šéf americké diplomacie oznámil, že USA letos poskytnou KDLR sto tisíc tun jídla. Pomoc se oproti loňsku snížila o 57 tisíc tun, což Washington vysvětluje nižšími požadavky ze strany Světového potravinového fondu. Navíc se očekává, že pomoc zvýší jiné země.

Severokorejci nejprve dostanou čtyřicet tisíc tun potravin. Zbytek Američané uvolní, až KLDR umožní kontroly distribuce, aby se dalo prokázat, že pomoc dorazila potřebným.

"Víme, že lidé v Severní Koreji trpí. Vedení země jedná způsobem, který je v rozporu se základními lidskými hodnotami a ekonomickými postupy," podotkl Powell.

Průzkumné letadlo RC-135 ve výzbroji americké armády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video