Jihokorejský celník stojí před prázdnými vjezdy do Kesongu v KLDR.

Jihokorejský celník stojí před prázdnými vjezdy do Kesongu v KLDR. | foto: AP

Kim Čong-un nevyslyšel volání Soulu, KLDR odmítá o Kesongu debatovat

  • 12
KLDR v pátek odmítla návrh Jižní Koreje na zahájení rozhovorů o obnově práce v průmyslové zóně Kesong, kterou KLDR počátkem dubna uzavřela. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap. Soul pak v reakci na to prohlásil, že z Kesongu stáhne všech svých 180 zaměstnanců.

Soul dal už ve čtvrtek zároveň Pchjongjangu ultimátum, aby odpověděl do 24 hodin. Uvedl, že pokud Severní Korea na návrh k jednání nepřistoupí, bude to mít "vážné následky".

"Učinili jsme nevyhnutelné rozhodnutí ohledně návratu všech zbývajících zaměstnanců z Kesongu, abychom je ochránili, protože jejich situace je čím dál složitější," řekl ministr pro sjednocení. Zároveň vyzval KLDR, aby chránila majetek jihokorejských firem v Kesongu a aby zajistila bezpečnost Jihokorejců při jejich cestě domů. Datum stažení neupřesnil.

Severní Korea počátkem dubna zabránila jihokorejským pracovníkům ve vstupu do oblasti a zablokovala dodávky surovin a potravin. V Kesongu zůstalo asi 180 jihokorejských občanů, jimž pravděpodobně docházejí zásoby. Všech 53 tisíc severokorejských dělníků, kteří v Kesongu pracovali, z průmyslové zóny odešlo (více čtěte zde).

Areál Kesong leží na území KLDR, jen několik kilometrů od hranice mezi oběma Korejemi. Kombinuje levnou severokorejskou pracovní sílu a jihokorejské technologie a know-how. Továrny v Kesongu vydělávají severokorejské ekonomice ročně dvě miliardy dolarů. Zaměstnáno je zde přes 53 tisíc severokorejských dělníků a kolem 800 Jihokorejců, zastupujících 123 podniků (více o komplexu v Kesongu čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video