Severokorejská loď Kang Nam údajně mířila ke břehům Barmy se zbraněmi, náhle se ale otočila.

Severokorejská loď Kang Nam údajně mířila ke břehům Barmy se zbraněmi, náhle se ale otočila. | foto: Reuters

KLDR obchází sankce. Zbraně do Íránu a Barmy vozí po zemi a tajnými letadly

  • 62
Pod tlakem sankcí OSN si musel severokorejský režim najít nové cesty, jak dopravovat zbraně do "spřátelených" režimů v Íránu, Sýrii nebo Barmě. Podle jihokorejských a amerických zpravodajských služeb k tomu využívá pozemní cesty přes Čínu, tajné noční lety nebo lodě plující pod falešným označením.

Sankce, které na Severní Koreu uvalila OSN po letošní jaderné zkoušce, se zaměřily především na dovoz a vývoz zbraní z KLDR. Není to náhoda. Obchod s nimi je totiž hlavním zdrojem financí pro zkorumpovaný režim a ročně mu podle analytiků přinese až 1,5 miliardy dolarů.

Zbraně tradičně putovaly k zákazníkům KLDR po moři. Podle zdrojů z tajných služeb, které citoval jihokorejský deník Chosun Ilbo, ale Severokorejci pod tlakem sankcí začali využívat pro dodávky zbraní "spřáteleným" vládcům v Íránu, Sýrii nebo Barmě i jiné cesty, které je daleko těžší vystopovat.

Falešní majitelé lodí i tajné přelety

Stalinistický režim posílá dodávky po zemi přes Čínu a Rusko. Využívá prý také tajných nočních přeletů a montážní haly pro zbraně mají Severokorejci podle Chosun Ilbo dokonce přímo v zemích, kam tajné dodávky míří.

SANKCE V PRAXI

Podle nové rezoluce má jakákoli země právo zastavit a zkontrolovat podezřelý severokorejský náklad. K tomuto kroku téměř sáhl americký vojenský křižník, který sledovala podezřelou loď Kang Nam. Ta údajně mířila s nákladem zbraní ke břehům Barmy. Včera se ale náhle obrátila a nabrala kurs zpátky do přístavu KLDR. - více si přečtěte zde

Pchjongjang se ale podle agentů nevzdává ani tradiční cesty po moři. Loď je v takovém případě zapsaná pod jménem cizince, falšuje se také vlajka, pod kterou plavidlo pluje. "Citlivý" materiál se často obchoduje přes třetí země.

Tyto triky používal Pchjongjang podle experta na KLDR Leonida Petrova už dříve. "Ne každou loď vlastní nebo provozuje vláda. Severokorejské posádky někdy plují na lodích zahraničních firem," vysvětluje praktiky Severokorejců Petrov.

Podle něj nebudou spolehlivě fungovat ani nové sankce vůči KLDR. "Je prostě nemožné kontrolovat většinu cest na zemi i ve vzduchu a kontrolovatelné jsou pravděpodobně jenom lodě. Tady ale zase lehce hrozí potyčky, takže si nemyslím, že by sankce mohly fungovat," uvedl Petrov pro server Democratic Voice of Burma.

Podle expertů Pchjongjang zbraně vyvážet nepřestane, protože prostě nemá co jiného nabídnout a finance zoufale potřebuje. Spíše bude hledat stále sofistikovanější způsoby, jak dodávky dostat ke svým zákazníkům. V takovém případě je klíčová spolupráce s Čínou. Ta může přísněji kontrolovat severokorejské dodávky a přiškrtit tak tok zbraní ze severu Korejského poloostrova.

ZÁKAZNÍCI KLDR

- Od osmdesátých let prodal Pchjongjang své raketové systémy do Íránu, Pákistánu, Egypta, Libye, Sýrie, Jemenu, Barmy a Laosu. Největší zájem je o varianty střel Scud a rakety středního doletu Rodong.
- Režim ale vyváží i jadernou technologii. Společně se Sýrií chtěl vybudovat reaktor, který by sloužil výrobě jaderných zbraní. Podezřelé zařízení ale zlikvidovalo izraelské letectvo před dvěma lety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video