Raketa Hwasong-14 podle státní severokorejské televize přesně zasáhla předem určený cíl. Japonská televize NHK uvedla, že střela dopadla do japonské hospodářské zóny. Japonská vláda incident ostře odsoudila a označila ho za jasné porušení rezolucí OSN.
PŘEHLEDNĚ: Jak daleko by mohla doletět nová raketa z KLDR |
Podle americké armády raketa, která dosáhla výšky 2 802 kilometrů, odstartovala poblíž letecké základny asi sto kilometrů severozápadně od severokorejské metropole Pchjongjangu (o tom jak fungují mezikontinentální rakety, si můžete v angličtině přečíst zde).
Jihokorejský prezident Mun Če-in řekl, že podle armádní analýzy mohlo jít o třídu mezikontinentálních raket. Severní Korea to později potvrdila. Jihokorejský vůdce dodal, že je velmi znepokojen chováním severního souseda, který narušuje rezoluce OSN a ignoruje mezinárodní varování.
Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgu byla raketa vystřelená Severní Koreou pouze středního doletu a neznamenala žádnou hrozbu pro Rusko. „Raketa dosáhla výšky 535 kilometrů a doletěla 510 kilometrů, než dopadla do centrální oblasti Japonského moře,“ uvedlo ruské ministerstvo.
Možná na KLDR zatlačí Čína, věří Trump
Raketa byla vystřelena jen několik hodin poté, co americký prezident Donald Trump po telefonu hovořil s japonským premiérem Šinzóem Abem a s čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem o problémech s KLDR.
Trump v první reakci na Twitteru napsal: „Severní Korea právě vypustila další raketu. Nemá tento člověk (severokorejský vůdce Kim Čong-un) ve svém životě nic lepšího na práci? Lze jen těžko uvěřit, že Jižní Korea a Japonsko to ještě vydrží. Možná že Čína vyvine tvrdý nátlak na Severní Koreu a jednou provždy skoncuje s těmito nesmysly!“
Oficiální stanovisko Bílý dům zatím nezveřejnil.
Čína v úterý prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí vybídla ke klidu a zdrženlivosti. Jde o výzvu, kterou Peking v podobných situacích vyjadřuje opakovaně. Čína je prakticky jediným diplomatickým spojencem Pchjongjangu, v poslední době ale narůstá její nevole nad chováním KLDR, kvůli kterému na Peking tlačí Spojené státy.
Japonský premiér řekl, že Severní Korea ignoruje opakovaná varování mezinárodního společenství. Požádá proto prezidenty Číny a Ruska, aby sehráli konstruktivnější roli v úsilí ukončit severokorejský zbrojní program. Čínský prezident Si Ťin-pching je právě na návštěvě Moskvy. O problému chce premiér Abe jednat rovněž na nadcházejícím summitu velkých světových ekonomik G20 v Hamburku.
V ohrožení může být Havaj i Aljaška
Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout i Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP. KLDR tento rok testovala několik nových raket, podle odborníků i výkonnou balistickou střelu středního doletu - i ta má být v budoucnu schopna dosáhnout takových cílů, jako je Havaj či Aljaška. Rada bezpečnosti OSN kvůli tomu potrestala Pchjongjang novými sankcemi.
Trump se koncem června nechal slyšet, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci. Prohlásil, že čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR již skončil.
Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring počátkem června označil technologický pokrok v severokorejském vývoji balistických střel v uplynulých šesti měsících za velice znepokojivý.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz