Satelitní snímek jaderného komplexu Jongbjon, kde KLDR zřejmě obohacuje uran

Satelitní snímek jaderného komplexu Jongbjon, kde KLDR zřejmě obohacuje uran | foto: Profimedia.cz

KLDR hloubí tunel pro další jaderný test, uvedl jihokorejský list

  • 14
Severní Korea hloubí v oblasti svých předchozích jaderných testů tunel. Oznámil to jihokorejský deník Čosun Ilbo s tím, že KLDR se tak možná připravuje na třetí nukleární test. Jihokorejská rozvědka odhaduje, že by Pchjongjang mohl otestovat další jadernou bombu mezi březnem a květnem příštího roku.

Soudě dle množství zeminy, kterou zatím v oblasti Pung-kje na severovýchodě KLDR Severokorejci vydolovali, je tunel zatím tak 500 metrů hluboký, uvedl s odvoláním na jihokorejskou rozvědku Čosun Ilbo. Pro jaderný test je přitom potřeba vyhloubit ještě jednou tolik.

"Severní Korea těží zeminu pěkně rychle... na území svých dvou hlavních jaderných zařízení. S touto rychlostí dosáhne (hloubky) jednoho kilometru, která je potřebná pro nukleární zkoušku, během března až května," řekl listu další zdroj z jihokorejské tajné služby.

Další Hrozba

Informaci, že se KLDR prý připravuje na třetí jaderný test, už odvysílala v dubnu jihokorejská televize YTN. Datum zkoušky odhadla na květen nebo červen letošního roku. Předpověď se nenaplnila (více zde).

Severokorejci prý také zrychlili výstavbu další budovy v jaderném komplexu Jongbjon, kde minulý měsíc odhalili dosud neznámé zařízení na obohacování uranu.

Ministerstvo zahraničí Jižní Koreje nicméně odmítlo potvrdit detaily zprávy jihokorejského tisku a prohlásilo: "Nebylo potvrzeno nic, co by prokázalo, že se Severní Korea připravuje na jaderný test." Soul zároveň podotkl, že místo hloubení tunelu pozorně sleduje.

Pokud KLDR provede svůj třetí jaderný test, pak prokáže svou schopnost vyrobit jadernou zbraň. Zároveň tím ale sníží své zásoby štěpného materiálu; podle odborníků ho má dostatek na šest až osm jaderných bomb, uvedla ČTK.

Cílem může být snaha KLDR získat finanční injekci

Analytici se domnívají, že nedávné odhalení moderního zařízení na obohacování uranu a přípravy na další jaderný test mají s největší pravděpodobností za cíl přivést regionální mocnosti zpět k jednacímu stolu, kde se Pchjongjang pokusí zřejmě získat finanční pomoc.

Komunistickému vedení zubožené Severní Koreje se už v minulosti něco takového povedlo. V rámci takzvaný šestistranných hovorů získal Pchjongjang ekonomickou výpomoc výměnou za příslib, že KLDR upustí od svého jaderného programu, připomněla agentura Reuters.

Analytici zároveň nevylučují, že hrozba jadernými zbraněmi má za cíl ukázat sílu předpokládaného budoucího vůdce KLDR Kim Čong-una a upevnit jeho pozici v armádě. Provedením pokusu ale Pchjongjang nejen přiživí negativní postoj mezinárodního společenství vůči sobě, ale také rozlítí Čínu, která je jeho největším spojencem.

Peking s testy nesouhlasí a odsoudil už dvě první jaderné zkoušky KLDR v letech 2006 a 2009. Svůj postoj a výzvy k denuklearizaci zdůraznil i při nedávných jednáních s Kim Čong-ilem v Pchjongjangu. Severní Korea je více než kdy dříve - kvůli sankcím mezinárodního společenství - na Číně závislá. Další restrikce by mohly následovat po novém testu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video