Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci námořnictva (13. prosince 2014)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci námořnictva (13. prosince 2014) | foto: Reuters

Výbor 121. Kimovi hackeři si troufnou na filmaře i jaderné elektrárny

  • 133
Hackerské útoky proti nepřátelům Severní Koreje podniká Výbor 121. Podle uprchlíka, který před sedmi lety pracoval pro vládu v Pchjongjangu, zaměstnává po celém světě zhruba 1 800 kyberútočníků. Kromě hollywoodského studia nyní vzali útokem i jaderné elektrárny svého jižního souseda.

Džang Se-jul pracoval pro severokorejskou vládu jako expert na počítače. Před sedmi lety z Pchjongjangu odešel. O kybernetické útoky na nepřátele totalitního státu se podle něj stará skupina 1 800 hackerů, které Kim Čong-unův kabinet zaměstnává po celém světě.

Atentát na Kima bude

Americký prezident Barack Obama v pátek prohlásil, že studio Sony Pictures udělalo chybu, když kvůli teroristickým hrozbám zrušilo uvedení filmu The Interview.

„Nemůžeme dovolit nějakému diktátorovi, aby ve Spojených státech zaváděl cenzuru,“ řekl šéf Bílého domu s tím, že by byl rád, kdyby si mohl s vedením studia před tímto rozhodnutím promluvit (více se dočtete zde).

Šéf filmového studia Michael Lynton se proti Obamovu tvrzení ohradil, jeho firma podle něj žádnou chybu neudělala. Sony Pictures poté podle BBC oznámily, že zrušili pouze vánoční premiéru, ne film jako takový.

Studio prý komedii o vraždě Kim Čong-una uvede, zatím však přemýšlí, jakým působem ho bude distribuovat. Většina amerických kin ho totiž odmítla promítat.

KLDR si podle něj počítačové odborníky pečlivě vybírá. Pracovníci Výboru 121 se navíc vzájemně vůbec neznají, vylíčil Džang americké CNN. Někteří počítačoví odborníci se vzdělávají na Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu, další jezdí za vládní peníze studovat na Západ.

„Být hackerem je pro spoustu mladých Severokorejců práce snů, protože jsou relativně dobře placení a respektovaní,“ vylíčil serveru Financial Times další uprchlík z KLDR. Vládnoucí strana se počítačovým odborníkům stará o pohodlí, spolehlivé připojení k internetu i stabilní dodávky elektrického proudu. A to navzdory častým výpadkům, se kterými se potýká i hlavní město.

Americká administrativa v pátek Severní Koreu oficiálně obvinila z útoku na počítačovou síť filmového studia Sony Pictures a teroristické hrozby, které se týkaly plánované premiéry komedie o vraždě Kim Čong-una. Výsledek vyšetřování oznámila FBI, potvrdil ho i prezident Barack Obama (více se dočtete zde).

Pokud za nimi opravdu stojí vláda v Pchjongjangu, jde o její první velký hackerský útok na Spojené státy. Státní zpravodajská agentura KCNA zodpovědnost vládních činitelů za listopadový útok už minulý týden odmítla, ale pochválila jej. V pátek KLDR Američany vyzvala, aby ji přizvali k vyšetřování. Jinak prý budou muset počítat s vážnými následky. Obvinění ze strany FBI a Baracka Obamy podle agentury Reuters označila za „nepodloženou pomluvu“.

Unikly plány jaderné elektrárny i manuál k reaktoru

Severní Korea však už v minulosti podnikla řadu podobných útoků proti svému jižnímu sousedovi. V loňském roce vyřadila z provozu banky a média v Soulu, útok tehdy zasáhl desítky tisíc počítačů (více o něm čtěte zde).

Neznámí hackeři tento týden zveřejnili podrobné plány dvou největších jaderných elektráren v Jižní Koreji. Upozornil na to místní deník JoongAng Daily. Mluvčí Korejské společnosti pro vodní a jaderné elektrárny uvedl, že unikl také podrobný manuál používaný při školení nových zaměstnanců, kteří ovládají reaktor prvního bloku elektrárny v provincii Wolsung.

Na anonymním blogu, který jihokorejské úřady ve čtvrtek vyřadily z provozu, se podle deníku objevily i osobní údaje 10 tisíc zaměstnanců energetické společnosti a výsledky interních testů, při nichž odborníci zjišťovali, zda obyvatelům v okolí elektrárny nehrozí zvýšené riziko rakoviny štítné žlázy.

„Pokud uniknou plány reaktorů a návody k údržbě systému, mohli bychom se dostat do situace, kdy se někdo bude vydávat za zaměstnance elektrárny, vstoupí do ovládacího systému a spáchá teroristický útok,“ upozornil novináře nejmenovaný důstojník jihokorejské tajné služby. Energetická společnost přiznala, že své počítače dostatečně nechránila, a ujistila všechny Korejce, že data okamžitě po útoku zašifrovala.

Útočníci Jižní Koreu vyzvali, aby své jaderné elektrárny odstavila. Nechtějí prý zažít podobnou nehodu jako tisíce Japonců, kteří po havárii elektrárny Fukušima museli opustit své domovy - patrně navždy. „Jaderná energie už není bezpečná. Lidé žijící nedaleko elektráren už podali žalobu, podle níž trpí nádory štítné žlázy,“ vzkázali hackeři energetikům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video