Společné cvičení jihokorejské a americké armády nedaleko demilitarizované zóny...

Společné cvičení jihokorejské a americké armády nedaleko demilitarizované zóny na hranicích s KLDR. (26. března 2013) | foto: Reuters

Tři scénáře korejské krize: Kimův triumf, pád KLDR, raketová smršť

  • 197
Napětí na Korejském poloostrově pokračuje. S vyhrocenou rétorikou ze strany severokorejského vůdce Kim Čong-una se celý svět začíná ptát, jak může konflikt skončit. Zpravodajský server CNN nabízí tři možné scénáře. Variantami jsou mír, vítězství Pchjongjangu i raketová smršť.

První možná varianta přisuzuje vítězství KLDR a zároveň může splňovat to, v co Kim tajně doufá. Severokorejské hrozby budou podle takového scénáře nadále eskalovat, píše server CNN. Pchjongjang obnoví dřívější hrozby ohledně předání svých "jaderných odstrašovacích schopností" třetím stranám na Blízkém východě a vyhlásí jihokorejské teritoriální vody západně od Korejského poloostrova za volnou palebnou zónu.

Hrozby KLDR

Jihokorejská burza poletí dolů. Čínské vedení začne panikařit kvůli nestabilitě u svých hranic. Washington je zoufalý, že odsunul stranou řešení severokorejského problému, zatímco se snažil vypořádat s krizí v Íránu.

KLDR navrhne jednání o mírové dohodě, která by formálně ukončila korejskou válku, ale jen pod podmínkou, že mezinárodní sankce uvalené proti režimu za předchozí raketové a jaderné testy budou zrušeny. Washington, Soul a Tokio neochotně kývnou na severokorejské podmínky ve snaze zabránit dalšímu vyhrocování situace. Mezitím KLDR bude pokračovat v miniaturizaci jaderných zbraní na bázi uranu v podzemních továrnách.

O rok později Severní Korea vyzkouší sofistikovanější bojovou hlavici a raketu. Poté KLDR vyzve k ukončení zbývajících sankcí, uznání coby legitimní jaderná velmoc a k summitu Kim Čong-una s Barackem Obamou v Pchjongjangu. Aby své požadavky podpořila, bude bombardovat několik jihokorejských ostrovů a pohrozí použitím nově vylepšené jaderné zbraně, pokud Jižní Korea na útok odpoví. Krize se uklidní, ale KLDR z ní vyjde ještě nebezpečnější. Podle tohoto vzorce se situace zatím vyvíjí.

Ideální scénář podle Washingtonu

Pokud by se měl vyplnit ideální sled událostí z pohledu USA, bude k tomu nutná spolupráce Číny, která by se musela ostře obrátit proti Pchjongjangu. Zesílení americko-japonsko-jihokorejské obranné spolupráce dokáže, jak akce KLDR izolují Čínu v rámci regionu. Peking slíbí zesílit tlak na severokorejský režim a začne zastavovat všechna severokorejská plavidla a letadla k inspekcím na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Kimův maraton

Mezinárodní maraton v Pchjongjangu při příležitosti 101. výročí narození
Mezinárodní maraton v Pchjongjangu při příležitosti 101. výročí narození

V Pchjongjangu se v neděli uskutečnil mezinárodní maraton na počest 101. narozenin zakladatele komunistického státu Kim Ir-sena. Cílová rovinka byla na stadionu pro několik desítek tisíc diváků, běhu se zúčastnili závodníci závodníci ze 16 zemí. Česká republika mezi nimi nakonec nebyla.

Dvojnásobný mistr republiky v maratonu Petr Pechek neodcestoval, protože mu letecká společnost ve světle aktuálních událostí zrušila let. Atlet novou letenku nesháněl a start oželel, byť všechny náklady měli hradit Severokorejci.

Když se Kim pokusí o další eskalaci, Peking sníží dodávky ropy KLDR o 50 procent. Severní Korea se zaváže k vyhlášení moratoria na všechny testy raket a jaderných zbraní a k obnovení dřívějších jednání o denuklearizaci.

Tyto rozhovory se budou pohybovat minimálním tempem, protože KLDR považuje jaderné zbraně za jediný prostředek přežití režimu. Ovšem Kimovo zjevné nezvládnutí konfrontace ho zdiskredituje před generály.

Praskliny se začnou rozšiřovat a režim se pomalu začne rozpadat. Pečlivá koordinace USA a Jižní Koreje s Čínou v průběhu celé krize položí základ pro zvládnuté sjednocení poloostrova, odstranění severokorejského jaderného arzenálu a zbraní hromadného ničení, i svobodu pro miliony Severokorejců.

Mírová jednání selžou, začnou promlouvat zbraně

Nejméně pravděpodobná, ale o to zničující varianta možného vývoje na Korejském poloostrově: Kimova eskalace výhrůžek nepřiměje velmoci, aby jeho zemi uznaly coby stát legitimně vlastnící jaderné zbraně, ani ke zrušení či zmírnění sankcí.

Mladý vůdce a jeho poradci budou dál hledat hrozby, které by vyděsily Jižní Koreu a přiměly Čínu poskytnout Pchjongjangu další úplatky za dobré chování, ovšem aniž by vyprovokovaly masivní útok USA proti KLDR.

Energický, ale nezkušený Kim schválí dělostřelecký útok na neobydlené hory nedaleko Soulu. Jižní Korea odpoví omezeným útokem na dělostřelectvo KLDR.

S vědomím, že se nemůže ani vzdát ani vyhrát, spustí KLDR širší a smrtelnější dělostřeleckou a raketovou palbu proti Jižní Koreji. Právě toto dělostřelectvo a raketové síly představují největší hrozbu pro Jižní Koreu, a proto americké a jihokorejské síly rozdrtí jednotky rozmístěné severně od demilitarizovaného pásma. Konflikt skončí porážkou severokorejských sil a smetením severokorejského vedení s pomocí masivních náletů, ale škody napáchané na Jižní Koreji a Japonsku, jež je rovněž na dostřel severokorejských raket, budou děsivé.

Jak to tedy všechno skončí? Právě teď se situace vyvíjí někde na pomezí mezi prvním a druhým scénářem, a ještě nějakou dobu to může zůstat nejednoznačné. Třetí scénář zůstává vysoce nepravděpodobný, ale nikoli nemožný. První možnost je pro některé lákavá, protože by dočasně znamenala zmírnění sankcí, ale z dlouhodobého hlediska zvýšila pravděpodobnost a ničivost třetího scénáře.

Jsme připraveni na útok, hrozí KLDR

21. března 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video