Klávesnice není mučicí nástroj

- Nejvíc času stráví většina lidí v posteli, mnoho je však těch, kteří mají hned na druhém místě vysedávání za počítačovou klávesnicí. Někteří ze záliby, jiní proto, že musí - všichni dohromady ale mohou trpět vážnými problémy, když uspořádání kláves neodpovídá potřebám jejich rukou.
Sem tam nějaká ta počítačová hra či jednou týdně napsaný obchodní dopis patrně nikomu neuškodí ani na té nejhorší klávesnici, přestože i to může být nepříjemné. Trávíte-li ale u počítače osm a více hodin denně, pak mohou být následky velmi neblahé.

DĚDOVA MÍSA PRO PÍSAŘKU
Třesou se vám občas samovolně prsty nebo škube ve svalech na rukou? Pokud pravidelně a dlouhodobě pracujete s počítačem, nemusíte si ještě - po vzoru Nerudovy povídky Dědova mísa - nechat ze dřeva dlabat nerozbitné nádobí. Může to totiž být důsledek špatného držení ruku při práci s klávesnicí.
Ruce dospělého člověka váží osm až dvanáct kilogramů. Držíte-li je celý den ve vzduchu nad klávesnicí, nebo se naopak předloktími opíráte o hranu stolu, obvykle to nezůstane bez následků. Cévy, nervy a šlachy se stlačují, některé svalové skupiny jsou v trvalém napětí. Kromě již zmíněných mimovolných pohybů mohou být důsledkem i poruchy krevního oběhu.
Ergonomové proto tvrdí, že od spodní řady kláves k dolnímu okraji klávesnice by měla být ještě alespoň osm centimetrů široká plocha pro opření dlaně. Na běžných klávesnicích ji ovšem uvidíte jen málokdy.
Jiným problémem je to, že klávesové řady jsou rovné, zatímco ruce k nim směřují ze stran. I to vede ke svalovému napětí a potížím z něj vyplývajících.

SEN OPILÉHO SURREALISTY
Výsledkem ergonomických výzkumů jsou klávesnice, které na první pohled vypadají jako opilcův zlý sen či dílo abstraktního umělce: místo přísných rovných řad kláves a obdélníkového tvaru tu jsou samé vlnovky a křivky. Některé z těchto výrobků se navíc ještě dají rozlomit a dál křivit, aniž by tím utrpěla jejich funkce.
Na první pohled bizarní tvary i řešení ovšem mají svůj smysl. Křivky jsou voleny tak, aby ruka k řadám kláves směřovala vždy pokud možno kolmo bez kroucení svalů. Nechybí ani široká opěrka pro dlaně. Možnost "rozlomení" uprostřed pak slouží k tomu, aby si každý nastavil úhel klávesových řad podle svého vzrůstu a zvyklostí.
Ergonomické klávesnice mohou práci u počítače značně zpříjemnit, přesto zatím na trhu nedominují. Mezi příčinami jsou na prvním místě patrně o dost vyšší ceny. Určitý podíl na tom ale má asi i nezvyk. Ergonomická klávesnice také na stole zabere víc místa než ta obyčejná. Pokud se ale prací u počítače (zejména psaním) živíte a cítíte už první potíže, pak právě toto může být řešením.

POŘÁDEK ŠETŘÍ PÁTEŘ
I s běžnou klávesnicí si ovšem lze řadu problémů ušetřit. Před dědovou mísou (ale také před problémy s páteří) vás někdy zachrání například už pouhý pořádek na stole. Když si totiž můžete klávesnici a myš umístit, tak jak chcete vy, a ne jak dovolí pohoří papírů, hromady disket nebo závěje kancelářských potřeb, tak budete s největší pravděpodobností pracovat v mnohem přirozenější a zdravější poloze.
Jinou prospěšnou věcí je vhodné střídání práce a odpočinku. Miroslav Slavík a Alena Tomanová z pražské hygienické stanice ve své práci Výpočetní technika a její vliv na zdraví pracovníků například doporučují pětiminutovou přestávku po každé hodině práce.
Významná je také čitelnost a kontrastnost znaků na klávesách. Dokonce i když pracujete po paměti, tak je příjemné na klávesy vidět, protože ne každý znak či kombinaci úhozů používáte tak často, abyste je rychle vyhmátli naslepo. Běžné klávesnice sice mají klávesy dostatečně kontrastní, totéž však už nelze říci o některých noteboocích či subnoteboocích, kde je z ne zcela pochopitelných důvodů modní barvou šedá nebo černá.
Malé přenosné počítače (o kapesních přístrojích ani nemluvě) leckdy trpí i další nectností: klávesy zde jsou zmenšeny a stlačeny těsně na sebe. Hodí se proto spíš pro mimořádné příležitosti než pro pravidelnou každodenní a intenzivní práci.

Ergonomická klávesnice Microsoft Natural má zaoblenou a mírně vypouklou část s písmeny, zatímco numerická část zůstává pravoúhlá.

Stále více lidí tráví u počítačové klávesnice většinu své pracovní doby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video