Klaus se ve čtvrthodinovém projevu věnoval hlavně vývoji v Evropské unii a dopadu světové hospodářské krize na Česko.

Klaus se ve čtvrthodinovém projevu věnoval hlavně vývoji v Evropské unii a dopadu světové hospodářské krize na Česko. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Klausův projev byl standardní, zhodnotili politici

  • 13
Vyvážený, klasický, standardní ale i konstruktivní, tak hodnotí novoroční projev prezidenta Václava Klause lídři parlamentních stran. Klaus se v desetiminutové řeči věnoval hlavně vývoji v Evropské unii a dopadu světové hospodářské krize na Česko.

V prvním novoročním projevu po svém znovuzvolení vyzval občany k účasti na volbách do Evropského parlamentu a zdůraznil, že pro ČR neexistuje jiná alternativa než být součástí Unie. Existují však různé varianty jejího vývoje, připomenul svůj odmítavý postoj k Lisabonské smlouvě o fungování rozšířené EU. - čtěte Klaus vyzval Čechy k účasti v evropských volbách a solidaritě v krizi

Za klasický novoroční projev a správné pojmenování problémů, které Česko čekají, označil prezidentovo vystoupení premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Vyváženou řeč vedl prezident i podle vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Čtěte také:

Text novoročního projevu prezidenta Václava Klause

"V zásadě nepřekvapil, svůj postoj k EU prezentoval standardně," připomenul Čunek Klausův euroskepticismus. Jako lidovec ocenil zmínku prezidenta o nutnosti solidarity k potřebným, tedy rodinám a seniorům v době krize. Na druhou stranu KDU-ČSL podle svého šéfa nesouhlasí s tím, že hospodářskou krizi vyřeší "trh bez přívlastků".

Předseda zelených a vicepremiér Martin Bursík, který Klause v minulosti často kritizoval, dnes naopak řekl, že jeho projev vnímá jako konstruktivní i jako pozitivní obrat. "(Vnímám ho) jako projev prezidenta tak, jak jsme si ho my, zelení, v principu vždy představovali," řekl.

Ocenil, že Klaus dovede ustoupit a změnit názor. "Pro mě je podstatné, že první den českého předsednictví prezident vystoupil s projevem, který byl umírněný. A myslím si, že v žádném případě nemůže působit provokativně ani dovnitř, ani navenek do Evropy," dodal Bursík.

Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi v Klausově projevu chyběl zpětný pohled na rok 2008, už kvůli tomu, že přesně před rokem hlava státu mluvila o tom, že Češi žijí v nejlepším historickém období, které kdy zažili.

Podle opozičního předáka prezident nevysvětlil, jak se během roku do Česka vloudila hospodářská krize. Naopak Filip ocenil prezidentova slova o demokratickém deficitu EU. "Chápu to jako výzvu k tomu, aby bylo vypsáno referendum k Lisabonské smlouvě," upozornil Filip na dlouhodobý požadavek komunistů.

Tím, že se prezident vyhnul v projevu přesnému pojmenování Topolánkovy vlády, naznačil podle Filipa Klaus, že je v nadcházejícím roce možná změna kabinetu. To si ale Topolánek nepřipouští. Prezidentovo přání "přátelské vlády" komentoval slovy: "Já si myslím, že mluvil o mé vládě. Já jsem o tom přesvědčen," dodal.

Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka však Klausův projev vnímal jako kritiku současné vlády. "Pan prezident hovořil také o tom, že bychom měli mít silnou, akceschopnou vládu, která se nevyvyšuje nad občany," řekl.

Podle jeho názoru je vláda naopak slabá, neakceschopná a pohrdá občany. "Máme přesně pravý opak toho, co říkal pan prezident," dodal Sobotka.

Jeho stranický šéf Jiří Paroubek se k prezidentově projevu zatím nevyjádřil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video