Reforma důchodů je nepovedená, píše prezident exkluzivně pro MF DNES. Ilustrační

Reforma důchodů je nepovedená, píše prezident exkluzivně pro MF DNES. Ilustrační | foto: MF DNES

Reformu důchodů vláda uspěchala a málo promyslela, míní Klaus

  • 1152
Návrh důchodové reformy, který připravuje kabinet Petra Nečase, je nepovedený a uspěchaný, píše exkluzivně pro MF DNES prezident Václav Klaus. Vláda by podle něj měla lidem jasně říci, že pokud se důchodový systém nezmění, budoucím generacím nikdy nedokáže zajistit dnešní výši důchodů.

"Všiml jsem si, že jsou téměř všichni (překvapivě včetně naší odborné veřejnosti) zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány, aniž by proběhla – na jakémkoli relevantním fóru, tedy i v médiích – seriózní debata o základních myšlenkových východiscích této reformy, což je velká chyba," píše prezident, který má pravomoc vrátit návrh Sněmovně.

Připomíná, že o důchodové reformě se diskutuje už více než 15 let. Nikdy se však nepodařilo propojit stranické návrhy tak, aby je přijala veřejnost.

A podle Klause to nezvládla ani Nečasova vláda. Prezident vládě vytýká, že dnešním důchodcům jasně nesděluje jednu věc: že jich se ještě reforma netýká a dopadne na ně jen chystané zdražení kvůli vyššímu DPH.

Reforma důchodů

Z povinného odvodu na důchodové pojištění (přerozděluje se) budou moci lidé použít 3 % na vlastní důchodový účet, pokud přidají další 2 % ze svého.

Účast je dobrovolná, ale nevratná: zájemci starší 35 let se budou muset rozhodnout před
1. 1. 2013, mladší do dosažení věku 35 let.

Poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě je dnes 41 %.

Jinde by byl Klaus naopak tvrdší: důchodců přibývá a to podle něj vylučuje, aby se do důchodu odcházelo už téměř dvacet let před průměrným věkem dožití. Reforma musí podle Klause jasně říct, že dosavadní důchodový systém už nikdy nedokáže zajistit dnešní výši důchodů a nemůže dále vycházet z předchozích příjmů. A to je asi Klausovo klíčové sdělení:

"Musí být jasně řečeno, že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří a že všechno navíc už bude jen a jedině jeho svobodnou, dobrovolnou volbou. Základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoli zásluhový," píše prezident.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se proti kritice, že vláda schválila reformu příliš rychle a bez diskuse, ohradil.

"Závěry projednala i Národní ekonomická rada vlády. Počet podkladů a analýz byl skutečně dostatečný," říká ministr Drábek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue