Tenisoví soupeři prezidenta Václava Klause si mohou na několik měsíců oddechnout: žádný zápas kvůli rehabilitaci dlouho nebude.

Tenisoví soupeři prezidenta Václava Klause si mohou na několik měsíců oddechnout: žádný zápas kvůli rehabilitaci dlouho nebude. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Klausovi vymění kyčelní kloub dva nejlepší ortopedi

  • 174
Prezident Václav Klaus se už připravuje na výměnu kyčelního kloubu za umělý. To mimo jiné představuje nejméně čtvrt roku rehabilitací. Operovat ho budou dva nejlepší čeští ortopedi. Prezident má s kyčlí potíže už léta. Podle informací MF DNES si je však dlouho nechtěl přiznat.

Jak uvedly Hospodářské noviny, Václava Klause budou operovat hned dva nejlepší čeští ortopedi: Pavel Dungl, šéf z Fakultní nemocnice Bulovka v Praze, a Antonín Sosna z pražského Motola.

"Kdybych si sám musel vybrat, kam jít, šel bych do Motola pod Sosnu," říká o svém kolegovi Pavel Dungl, který zná každého ortopeda v Česku. Všichni prošli jeho rukama, protože je zkouší u atestací.

. Co čeká Klause

Výměna kyčelního kloubu za umělý se používá po úrazech, zánětech nebo při degenerativním onemocnění, jako je artróza. Zákrok trvá několik hodin a pacient stráví asi týden v nemocnici.

Většina hlav států má svou kliniku, kam se chodí léčit - například američtí prezidenti se léčí ve vojenské nemocnici Bethseda.

Kde Václav Klaus podstoupí operaci, zatím není jisté. Uvažuje se o nemocnici na Bulovce. Jako hlavě státu je mu však hrazena veškerá lékařská péče. Stojí také nad ostatními pacienty v zemi i v další věci: je osvobozený od placení poplatků v nemocnicích.

Není proto divu, že si prezidentská kancelář vybrala právě tyto dva lékaře. Prezident má s kyčlí potíže už léta. Podle informací MF DNES si je však dlouho nechtěl přiznat.

"I proto, že tenis mohl celkem bez problémů hrát, nic ho neomezovalo. Noha jej ale bolí při vstávání ze židle a bolest se zhoršovala. Václav Klaus zákrok už jednou odložil kvůli prezidentské volbě. Nedalo se totiž stoprocentně odhadnout, jak dlouho bude trvat rekonvalescence," řekl MF DNES zdroj z Hradu.

Oželí olympiádu v Pekingu
Kdy přesně půjde prezident na operaci, lékaři tají. Jisté je jen to, že kvůli rehabilitaci nepojede letos v srpnu na olympiádu do Pekingu.

Lidí, kteří potřebují výměnu kloubu, jsou v Česku ročně tisíce. Čekací doba na tuto operaci se pohybuje od dvou měsíců u akutních případů do dvou let. Záleží na tom, kam pacient přijde, a na tom, na kolik zákroků má nemocnice peníze.

Chci lékaře jako prezident...
Může si přitom obyčejný pacient přát, aby jej operoval někdo ze špičkového dua Dungl – Sosna? Nebo se ti nejlepší věnují jen politikům a celebritám?

"Já operuju ročně tři sta padesát lidí a většina z nich jsou ti chudí a obyčejní," říká Pavel Dungl. "Nebo ti, kteří jsou na tom nejhůř a kde jsou zákroky z různých důvodů nejtěžší," dodává lékař.

Ač si český pacient může nakrásně přát, aby jej operoval přednosta kliniky, jestli jeho přání bude vyslyšeno, je obvykle ve hvězdách. Nikdo u nás pacientovi nezaručí, že jej bude operovat vybraný lékař.

"V Německu a v Rakousku mají komerční zdravotní připojištění, kdy člověk platí roční paušál a má ve smlouvě zajištěno, že v případě, že bude potřebovat operaci, jej bude operovat třeba přednosta kliniky," říká ekonom Miroslav Zámečník, který se věnuje zdravotnictví.

V dalších zemích zase mají nemocnice jasné ceníky: zlaté ruce pana přednosty tak přijdou třeba na trojnásobek toho, kolik stojí operace od "pouhého" primáře. O peníze se pak dělí nemocnice s lékaři. "Dokonce mají leckde lékaři svého marketingového agenta, který jim operace zařizuje," popisuje Zámečník.

U nás nic podobného není možné. Zdravotnictví je oficiálně bezplatné, takže pojistit si, že pacienta bude operovat konkrétní lékař, jde jen pomocí "neoficiálních cestiček".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Václav Klaus

Video