Síly "pravdy a lásky" považuje Václav Klaus za větší ideové soupeře než sociální demokraty.

Síly "pravdy a lásky" považuje Václav Klaus za větší ideové soupeře než sociální demokraty. | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Klausovi vadí ministři „pravdy a lásky“

  • 1334
Nováčci v druhé Topolánkově vládě mají jedno společné: nelíbí se prezidentu Václavu Klausovi, který stále protahuje jmenování kabinetu. Právě kvůli jménům Schwarzenberg, Kuchtová, Stehlíková a Třeštíková na Pražském hradě říkají druhé Topolánkově sestavě "pravdoláskovská vláda".

Jsou to totiž lidé napojení na občanské iniciativy – ideově jsou tedy spřízněni s hlavním Klausovým polistopadovým rivalem – exprezidentem Václavem Havlem.

Přitom síly "pravdy a lásky" považuje Václav Klaus za větší ideové soupeře než sociální demokraty.

Na závadu je odpor k jaderné energii i podpora filmů
Kandidátka na ministryni školství Dana Kuchtová je dlouholetou aktivistkou proti atomovým elektrárnám, zatímco Klaus ve výrobě elektřiny z jádra vidí budoucnost.

Psychiatrička Džamila Stehlíková, která má mít v Topolánkově vládě na starosti lidská práva a ochranu menšin, je v nelibosti kvůli boji za práva homosexuálů. Vždyť prezident loni (nakonec neúspěšně) brojil proti zákonu o registrovaném partnerství, který umožnil svazky gayům a lesbičkám. - více zde

Režisérka Helena Třeštíková, navržená na ministryni kultury, chce znovu prorazit se zákonem na podporu české kinematografie. Tuto normu Klaus loni vetoval. - více zde

Nelíbilo se mu, že nutil na českou tvorbu přispívat i soukromé firmy. Tím si proti sobě poštval české filmaře – mimo jiné právě Třeštíkovou.

"Nechápu, proč se pan prezident tak vymezuje. Proč by si člověk nemohl zároveň vážit Havla i Klause," snaží se Třeštíková smazat neshody.

Nejznámějším ze čtveřice, která Klausovi příliš není po chuti, je budoucí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dělal kancléře prezidentu Havlovi.

Muž, který žije střídavě v Česku a Rakousku, není podle Klause "ideální osoba z důvodů velmi křehkých vztahů s Rakouskem". Schwarzenberg se přitom v rozhovorech pro rakouská média několikrát zastal Jaderné elektrárny Temelín.

"Ministr zahraničí musí zastupovat zájmy státu, nikoli zájmy své strany," řekl naposledy senátor, kterého nominovali do vlády zelení. Ne náhodou prezidentův tajemník Ladislav Jakl jmenoval zrovna tato jména, když v neděli v debatě v televizi Prima vysvětloval, proč Klaus stále odkládá jmenování vlády. - více zde

Právě tito kandidáti dosud podle Jakla nedodali na Hrad potřebné dokumenty ke jmenování – a mezi nimi vyjmenoval ještě šéfa zelených Martina Bursíka.

"Snaží se z nás udělat neposlušné školáky, co nesplnili domácí úkol. Je to nekorektní a není to pravda," reagoval Bursík.

Jací jsou ministerští nováčci jinak?
Rozhodně nejbohatším českým polistopadovým ministrem se stane senátor Karel Schwarzenberg.

Má rozsáhlé majetky v České republice a také v Rakousku. Odhady jejich tržní ceny mluví o více než jedné miliardě korun. Majitel zámku Orlík si loni vydělal asi 10,5 milionu korun, především z pronájmů nemovitostí. A proč jde do vlády zrovna za zelené?

"Pamatuji si, že před třiceti lety, kdy zelení začínali v Rakousku, mi řekl můj otec: To je divné, že všichni je a jejich program označují za levičáctví. Vždyť ochranu přírody jsem hlásal už dávno."

Ministryně z Kazachstánu
O cizině hodně mluví i místopředsedkyně Strany zelených Džamila Stehlíková – narodila se totiž v Kazachstánu. "Každý se mě teď ptá, jaké to tam ve skutečnosti je," říká s odkazem na filmový hit Borat ukazující Kazachstán jako příšerné místo plné křupanských, nevzdělaných a sexistických rasistů.

"Mě to neurazilo, naopak jsem se u filmu moc nasmála. Je to docela reklama pro zemi," říká Stehlíková.

Do Česka se provdala poté, co se jako lékařka v Moskvě na psychiatrické klinice zamilovala do kolegy z Československa. Dnes je rozvedená, učí na vysoké škole, v Chomutově je městskou zastupitelkou a provozuje tam vlastní ordinaci.

Rozvedená a zastupitelka je také druhá místopředsedkyně zelených – Dana Kuchtová. Ještě v létě kvůli své malé dceři s účastí ve vládě a stěhováním do Prahy váhala, nakonec s ní souhlasila.

"S hlídáním dcery mi bude pomáhat moje sestra," říká žena, kterou komunistické Haló noviny kvůli boji proti Temelínu označily jako "rakouskou agentku v české vládě".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video