Václav Klaus během přednášky na Univerzitě Hradec Králové (12. 12. 2012).

Václav Klaus během přednášky na Univerzitě Hradec Králové (12. 12. 2012). | foto: Martin Veselý, MAFRA

K vyhrocení předvolební kampaně jsem nepřispěl, odepsal Klaus na dopis

  • 164
Prezident Václav Klaus se v odpovědi na výtky zaslané dopisem ohradil proti kritice svého působení v kampani před prezidentskými volbami a během nich. Uvedl, že "v žádném případě" k vyhrocení předvolební kampaně nepřispěl.

Koordinátorka vzdělávacího programu Magda Wagenknechtová Svobodová, která se na prezidenta formou dopisu obrátila, má s obracením se na politiky prostřednictvím výzev už zkušenost. Její jméno například figuruje pod žádostí, aby premiér Petr Nečas odvolal dnes už bývalého ministra školství Josefa Dobeše.

Původní dopis

Magda Wagenknechtová Svobodová zaslala redakci iDNES.cz znění původního dopisu prezidentovi.

Prezident Klaus ve své odpovědi (celé znění najdete na webu Klaus.cz zde) uvedl, že mu pisatelka vyčetla jeho "roli a komentáře v průběhu nedávno uskutečněných prezidentských voleb".

Z dopisu je podle Klause zřejmé, že autorka není spokojena s výsledkem voleb a že příčinu Schwarzenbergova neúspěchu vůbec nevidí v něm, ale v Klausově "údajném vyhrocení kampaně, komentářích mých blízkých či lživé kampani ze strany vítěze voleb".

Kdo nastolil téma dekretů

Podle prezidenta Klause téma Benešových dekretů nastolil sám Karel Schwarzenberg. Přepis televizní debaty (najdete jej například zde) nicméně ukazuje, že téma otevřel moderátor Václav Moravec.

Prezident s takovou interpretací výsledku voleb rozhodně nesouhlasí. "V žádném případě jsem k vyhrocení předvolební kampaně nepřispěl. K vyhrocení předvolební kampaně přispěl poražený kandidát, který sám nastolil téma tzv. Benešových dekretů, o kterých hovořil způsobem, k jakému jsem jako prezident republiky nemohl mlčet," uvedla v odpovědi končící hlava státu.

Karel Schwarzenberg v reakci na dotaz moderátora Václava Moravce prohlásil, že dekrety jsou "neplatné". Ve skutečnosti se mýlil, dekrety zůstávají součástí právního řádu (ačkoliv žádné další dopady nemají). Schwarzenberg vzal později slovo "neplatné" zpět, Klause tím ale neobměkčil.

"Snaha Karla Schwarzenberga svá původní vyjádření následně zjemňovat a mírnit na tom nic nemění. Jeho původní vyjádření byla natolik jasná a zřetelná, že jakákoliv pozdější reinterpretace možná není," uvedl prezident s dovětkem, že zpochybňování dekretů považuje ze strany kandidáta na Hrad za nepřijatelné.

Lži? Nebudu Zemanovu kampaň hodnotit, sám bych ji vedl jinak

Zemanovy výroky

Média Miloše Zemana přistihla při řadě nepravd, například při diskusi o tom, zda Karla Schwarzenberga před volebním finále podpořil představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Když se Zeman odvolal na to, že citoval Britské listy, ukázalo se, že nic takového nenapsaly (více zde).

Zeman nemluvil pravdu ani o učitelce Táně Bílé, o níž řekl, že ji Schwarzenberg vyhnal z čimelického bytu vysokým nájemným. Bílá to vzápětí popřela (více zde).

Pisatelka Klause také konfrontovala s tím, že zatímco on označil volby za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí (více zde), Zeman "otevřeně lhal".

"Nechci a nebudu hodnotit kampaň vítězného kandidáta, bezesporu bych ji vedl jiným způsobem," uvedl na adresu Zemanovy kampaně Klaus.

"V každém případě jsem ale přesvědčen, že zvítězila v přeneseném slova smyslu pravda normálních lidí nad nenávistí intelektuálních elit, které toto heslo dnes a denně používají. Poslední dny předvolební kampaně byly ze strany kulturní fronty a jí spřízněných médií vyhroceny ve prospěch Karla Schwarzenberga zcela nevídaným způsobem, který nemá v naší novodobé demokratické éře obdoby," pokračoval prezident.

V závěru své odpovědi Magdě Wagenknechtové Svobodové napsal, že chápe, že měla jiné preference než většina národa, a že tak není spokojena, přesto byla ale měla důvody neúspěchu hledat nejdříve u neúspěšného kandidáta a až potom dávat vinu komukoliv jinému.

Prezident se v textu své odpovědi výslovně nedotýká toho, zda k vyhrocení kampaně přispěl jeho syn, který si vyložil knihu badatele Stanislava Motla tak, že Schwarzenbergův otec byl pronacistický kolaborant (opíral se ale jen o tvrzení jediného nacisty, což z knihy plyne, ukázku včetně Motlova vyjádření najdete zde), či manželka Livie. Z kontextu jeho odpovědi se nicméně zdá, že si to nemyslí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video