Václav a Livia Klausovi | foto: Dan Materna, MAFRA

Slováci souhlasili s Klausovou jako velvyslankyní, stačí už jen formality

  • 217
Manželku bývalého prezidenta Livii Klausovou dělí už jen několik formalit od toho, aby se stala českou velvyslankyní na Slovensku. Získala agrément, tedy listinu, ve které ji Slováci oficiálně schvalují jako velvyslankyni v jejich zemi.

"Obdrželi jsme informaci slovenské strany o tom, že agrément byl udělen. To znamená, že k vyslání paní Klausové na Slovensko jako české velvyslankyně zbývá pouze dokončení procesu přípravy tady v Praze a pak už může odjet do Bratislavy," řekl iDNES.cz zástupce tiskové mluvčí českého ministerstva zahraničí David Frouz.

Udělením agrémentu Slovensko oficiálně souhlasilo s tím, aby Livia Klausová byla velvyslankyní. Nyní budou následovat další formální kroky. Do Bratislavy by mohla odjet ještě v říjnu.

Na informaci jako první upozornila slovenská tisková agentura TASR. iDNES.cz ji potvrdil mluvčí slovenské diplomacie Peter Susko. "Velvyslankyní se oficiálně stane, až na Slovensku předá své pověřovací listiny," upozornil Susko.

Pověřovací listiny jsou podepsané Milošem Zemanem a Klausová je musí předat slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi. "Tím bude celý proces završen a paní Klausová se stane mimořádnou a zplnomocněnou velvyslankyní se vším všudy," dodal Frouz.

Zeman ve čtvrtek řekl, že je velmi rád, že Klausová získala slovenský souhlas. "Slovenský premiér Robert Fico už před časem oznámil svůj názor, že je to skvělá velvyslankyně, a vy jistě nebudete zpochybňovat názor premiéra hostující země," uvedl Zeman při návštěvě Středočeského kraje.

Podívejte se, jak se Klausová vyjádřila o své nové roli v červenci:

15. července 2013

S nápadem, aby Livia Klausová pracovala v Bratislavě, přišel prezident Zeman brzy po svém nástupu do současné funkce. Tehdejší ministr zahraničí a Zemanův volební rival Karel Schwarzenberg ale byl proti takovému kroku a řekl, že jde o odměnu Klausové za podporu Zemanovi v předvolební kampani (rozhovor se Schwarzenbergem čtěte zde).

Spor mezi prezidentem a tehdejším ministrem zahraničí nejen o Klausovou, ale i o další velvyslance rozsekla demise premiéra Petra Nečase a nástup Zemanem podporované vlády Jiřího Rusnoka. Ta je nyní v demisi.

Zda Klausová opravdu míří na Slovensko, po celou dobu příprav vyslání nechtěl nikdo potvrdit. Jak Zeman tak ministerstvo zahraničí se odvolávali na důvěrnost takových informací.

Klausová, která je původem ze Slovenska a nyní pracuje v odboru zemí střední Evropy ministerstva zahraničí, se k celé věci rovněž nevyjadřovala. Výjimku udělala v červenci pro redaktora iDNES.cz, kdy stručně řekla, že už si studuje směrnice EU. Její manžel Václav Klaus už v dubnu řekl, že funkci manželce velmi přeje (více čtěte zde).

Podívejte se na březnové video, na kterém Klausová podpořila Zemana v kampani k prezidentským volbám:

28. března 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video