Prezident Klaus při své třídenní návštěvě na severu Čech navštívil například Terezín, kterým ho provedla starostka Růžena Čechová.

Prezident Klaus při své třídenní návštěvě na severu Čech navštívil například Terezín, kterým ho provedla starostka Růžena Čechová. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Klausova cesta měla smysl, i když ukázal i útočnou tvář, soudí Špaček

  • 41
Prezident Václav Klaus při své třídenní návštěvě na severu Čech ukázal obě stránky své povahy, příjemnou i útočnou. Zanechal tak po sobě smíšené pocity. Jedni ho kritizují, druzí chválí. Podle odborníka na etiketu a společenské vztahy Ladislava Špačka však Klausova cesta na sever Čech nebyla zbytečná.

"Z pohledů obcí či měst je taková návštěva vzácnost. Jsou obce, kde prezident byl jednou za generaci nebo kde nebyl od dob Masaryka," říká Špaček.

To potvrzuje i Zdeněk Valenta, starosta obce Březno na Chomutovsku, kde se na Klause přišlo podívat 500 lidí. To je téměř polovina všech, kteří v obci žijí. "Byl to první prezident, který navštívil naši obec. Lidé byli spokojení, že ho mohli vidět. Nic jiného jsme od toho ani nečekali," řekl Valenta.

Prezident totiž nemůže přijmout žádný zákon, byť je podepisuje, nepřivede do kraje více peněz a ani neurychlí dostavbu dálnice D8. Nepřímý vliv ale může mí větší, než se na první pohled zdá. Proto lidé a starostové chtějí slyšet, co prezident říká například o prolomení těžebních limitů (více zde).

"V politice rozhoduje autorita toho, kdo něco sděluje. Má to vliv na různé rozhodovací procesy. Je to silný motiv," říká Špaček.

Na nepokojném Šluknovsku prezident nebyl

Proto někteří starostové ze Šluknovského výběžku, kde se v posledních měsících vyhrotil konflikt mezi majoritou a Romy, těžce nesli, že Klaus při své cestě Šluknovsko vynechal (více zde). "Nepokoje tu trvají dva měsíce. Přece šla trasa jeho návštěvy změnit," zlobil se starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.

Když se Klaus se starosty sešel v Benešově nad Ploučnicí, Zoser spolu a další dva starostové z výběžku na protest nepřišli (více zde). Zoser patří mezi nejhlasitější kritiky Klausovy cesty na sever Čech. Podle něj byla moc opulentní, bezpečnostní opatření přehnaná a program nepružně uspořádaný.

Ti starostové ze Šluknovska, kteří na setkání s Klausem přišli, si ho naopak pochvalují. "Prezident řekl, že obce a kraje musí na řešení tohoto problému pracovat, ale hlavní úlohu má stát. Věřím, že prezident tento názor přenese na předsedu vlády Petra Nečase a že se svým vlivem zasadí o jejich řešení," uvedl starosta Rumburku Jaroslav Sykáček.

Severočeši ale mohli Klause poznat také z prosté "lidské" stránky. Při návštěvě krajského zastupitelstva přítomné bavil svými bonmoty, žertoval s dětmi při návštěvě roudnické základní školy, první dáma zase přišla mezi děti v ústeckém dětském domově.

Klaus na severu také ironizoval rektora a vyjel na novináře

Na druhou stranu prezident ukázal i to, jak těžké to mají lidé, kteří mají jiné názory než on nebo o něm smýšlí kriticky.

Například rektora ústecké univerzity Reného Wokouna Klaus neváhal častovat ironickými poznámkami před aulou plnou studentů. Když se ho Wokoun zeptal na názor na regionální univerzity, uzemnil ho tím, že regionální univerzity byly téma před 20 lety a pokud budou rektoři o svých univerzitách mluvit jako o regionálních, nikdy jim prestiž nevybudují.

Hrubosti si od prezidenta vyslechla i redaktorka Respektu, která se chtěla Klause zeptat na případ údajně koupené prezidentské milosti (více zde). "Vážená soudružko, Respekt je podvodný časopis a s ním se budu bavit potenciálně jen v soudní síni!," obořil se na novinářku (stanovisko Klause ke sporné milosti zde).

Stejně se obořil na redaktorku MF DNES, která se mu stihla jen představit. "Tak to jste vy, ta arogantní ženská, která o mé cestě píše tolik invektiv," sjel ji přede všemi.

"Václava Klause za to nemůžu chválit. Na druhou stranu on je svým vztahem k novinářům známý už 20 let. Tohle neudělal poprvé, všichni to víme a můžeme to od něj očekávat," hodnotí Špaček.

Klaus byl na severu Čech od úterý do čtvrtka (reportáž zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video