Prezident Klaus představuje knihu, ve které jsou i jeho ostře psané dopisy.

Prezident Klaus představuje knihu, ve které jsou i jeho ostře psané dopisy. | foto: MF DNES

Klaus zveřejnil dopisy Paroubkovi. Psal zostra

  • 153
Prezident Klaus se rozhodl ve své nové knize zveřejnit i několik dopisů někdejšímu premiéru Paroubkovi. Potvrzují jejich napjaté vztahy i to, že za vlády ČSSD jednali zástupci státu bez Klausova vědomí o raketové základně USA v Česku.

Mimořádně politováníhodné... Mimořádně nedůstojné... I taková slova volil Václav Klaus, když psal Jiřímu Paroubkovi neveřejné dopisy.

Několik se jich nyní rozhodl publikovat, byť zveřejnění dopisů nebylo jeho okolí tak úplně nakloněno.

"Některé jsou i takové, jak bych řekl, trošku odvážnější a choulostivější, že se na mě až mračí někteří, jestli jsem to měl do této knížky dávat, nebo ne," přiznal prezident v České televizi.

Klaus se zlobí kvůli maďarské menšině...
"Pokládám za mimořádně politováníhodné a nešťastné, že jste nepokládal za nutné o této Vaší aktivitě informovat prezidenta, ani českou diplomacii," píše hned v prvním dopise z ledna 2006 Klaus Paroubkovi.

Co ho tak rozčílilo? Klaus se od maďarského prezidenta dozvěděl o Paroubkově psaní jednomu sdružení v Česku, které hájí zájmy maďarské menšiny. V něm předseda vlády vyjádřil určité pochopení pro příslušníky maďarské menšiny, kteří žili po válce v Československu. - více zde

...kvůli prezidentu Putinovi...
Znepokojivé Klausovo slůvko "mimořádně" se objevuje i v dalším zveřejněném dopise Paroubkovi. Tentokrát šlo o spory mezi Hradem a premiérem o to, že se dozvěděl detaily o návštěvě ruského prezidenta v Česku příliš pozdě.

Klaus se ohrazoval proti Paroubkově výhrůžce, že se členové vlády nemusí dostavit na setkání s Putinem na Pražský hrad k podpisu důležitých dokumentů. více zde

"Tyto výhrůžky představují něco, co v historii České republiky, ale ani Československa, ještě nikdy nezaznělo. ... Považuji to za mimořádně nedůstojné a prosím Vás, aby se to již nikdy neopakovalo," psal Klaus Paroubkovi loňského 28. února.

...i kvůli základně USA
Ovšem také další dopisy, které se prezident rozhodl publikovat, dokumentují jeho konfliktní vztahy s Paroubkem.

Například jejich korespondence z loňského srpna ohledně amerického radaru ukazuje, že jednání s Američany už běžela za vlád ČSSD - strany, která nyní radar odmítá.

Klause loni v létě oslovil americký velvyslanec v Praze s tím, že "na americké straně probíhá urychleně příprava stanoviska ministra obrany USA k české a polské nabídce na umístění protiraketové obrany".

Jenže Klaus o takovém plánu vůbec nevěděl, a tak žádal Paroubka o vysvětlení. "Žádná z vlád České republiky, které existovaly v průběhu mého funkčního období, se mnou tuto zásadní záležitost bezpečnostní politiky nekonzultovala,“ psal Klaus.

Přitom chtěl vědět, kdy a kdo takovou nabídku Američanům předložil. "Zodpovězení této otázky považuji za zásadní pro formulaci svého postoje k celé věci. Vzhledem k významu a naléhavosti tohoto problému očekávám vaši odpověď v nejkratším možném čase,“ obracel se na Paroubka.

A hned ve stejný den napsal prezident i velvyslanci Williamu Cabanissovi, který - netuše, že Klaus o základně USA neví - žádal o co nejrychlejší schůzku. Prezident mu odepsal, že žádost musí prozatím odmítnout - nemá na ni čas.

"O tomto víkendu se zúčastním mezinárodní konference v Itálii, v pondělí budu mimo Prahu zahajovat nový školní rok a poté je můj program zcela naplněn jmenováním vlády,“ vysvětluje velvyslanci.

Klaus se nezlobí na Knížáka
Publikované dopisy se ale netýkají pouze politiky a Paroubka. Některé jsou zcela osobní - jako například ten pro šéfa Národní galerie Milana Knížáka.

Klaus reaguje na Knížákův protestní dopis, ve kterém vyjadřuje nesouhlas, že státní vyznamenání dal Klaus také malířům Anderlemu a Suchánkovi.

"Jistě víte, že oni - ač jsem s nimi o Vás samozřejmě nikdy nemluvil - mají na vaše umělecké dílo zhruba stejný názor jako Vy na jejich," píše Klaus.

Nakonec ale svého stoupence Knížáka potěší, když si u něj objedná prezidentskou novoročenku s tím, že ji bude  posílat svým nejbližším i světovým státníkům.

"Mohu-li naznačit své "umělecké" preference poněkud nestandardní formou, pak bych chtěl říci, že se mi velmi líbila Vaše loňská novoročenka," vysvětluje svou objednávku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video