Vláda Miloše Zemana (22. srpna 2001)

Vláda Miloše Zemana (22. srpna 2001) | foto: Úřad vlády ČR

Klaus, Zeman, Nečas. Maskulinní vlády bez žen už tu byly

  • 18
V obsazení vlády není jediné ženské jméno. Všichni toho litují, ale spíš s pokrčením ramen. "Chtěl jsem ve vládě dvě ženy, ale nevyšlo to," říká premiér Petr Nečas. Je to smutná vizitka vlády, to se snad ještě nestalo, zaznělo z opoziční ČSSD. Není to ale pravda, bez žen už vládli Václav Klaus i Miloš Zeman.

Když lídři budoucí trojkoalice nad ránem zveřejnili seznam vyvolených, bylo to hned nápadné. Ani jedna ministryně. "Na můj vkus je to příliš maskulinní složení, vidím to jako problém, nicméně v té kombinaci resortů se nominace takto jednostranně genderově vybarvily," konstatoval premiér.

V rozhovoru po iDNES.cz pak Petr Nečas prozradil, že měl dvě favoritky ze své ODS. Miroslava Němcová šla ale raději předsedat Sněmovně a resort zdravotnictví dostala místo Daniely Filipiové strana TOP 09. (rozhovor s Nečasem čtěte zde)

INFOGRAFIKA: Seznamte se s ministry

"Myslím, že je to poprvé od roku 1989, pokud si dobře pamatuji, kdy ve vládě nebude žena, a je to velmi špatný signál," řekl iDNES.cz místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. O historické novince mluvil také jeho kolega Milan Urban.

Není to ale pravda. Žádná žena neseděla už v první české vládě Václava Klause, která vznikla ještě za československé federace.

A žádnou ženu neměl v kabinetu na přelomu tisíciletí ani dlouholetý šéf ČSSD Miloš Zeman, přitom během mandátu obměnil hned několik ministrů. Žena tehdy seděla alespoň v čele parlamentní komory, Senát vedla v letech 1998 až 2000 Libuše Benešová z ODS.

Vlády bez žen shodou okolností spojuje také to, že byly poměrně stabilní. První Klausova vláda se opírala o 105 poslanců, co je druhé nejvyšší číslo po 118 hlasech pro vznikající vládu Nečasovu. Zeman vedl menšinový kabinet, který ale jistila opoziční smlouva s ODS.

Naše ženy to vzdaly samy, tvrdí John. Politolog nevěří

Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna se nominantky na ministryně postů vzdaly po náročných jednáních. (rozhovor s Johnem najdete zde)

Politolog Josef Mlejnek tomu ale moc nevěří. "Byl to vnitřní tah Věcí veřejných. Důkazem je, že například post ministra školství obsadil Josef Dobeš, který je ´silnější pákou´, ve straně dominují muži," míní Mlejnek.

Karolína Peake z VV ale takový názor odmítá, prý to není pravda. "Náš předseda Radek John mě do včerejška přesvědčoval, abych se o nějaký post ucházela, ale já jsem se z rodinných důvodů rozhodla, že ne. Přesto mě mrzí, že v novém kabinetu nebude žádná žena," řekla iDNES.cz.

Strana TOP 09 nakonec žádnou ženu nenavrhla, protože nedostala patřičný resort. Předseda Karel Schwarzenberg na dotaz iDNES.cz odpověděl: "Šarmantní dáma mi chybí každý den... Ale bohužel to takto dopadlo."

Obecně politologové soudí, že vládě absence žen nijak zásadně neuškodí, ale ani neprospěje. "Nevěřím, že bude tento fakt zásadně rezonovat u veřejnosti. Je potřeba přihlédnout k tomu, že vláda není příliš početná a místo pro ně jednoduše nezbylo," soudí Tomáš Lebeda.

Náměstci mohou mít větší vliv než ministr

Pokud jde o celkové rozdělení křesel, podle Lebedy odráží volební výsledky. "ODS už není tak silná jako dříve a vzhledem k tomu, že obsadila křesla předsedy vlády a Sněmovny, bylo předvídatelné, že koaliční partneři obsadí důležitá ministerská křesla," míní.

Podle Mlejnka může být v postupu ODS i strategie, aby se menší strany "znemožnily" ve složitých resortech, kde bude třeba škrtat. TOP 09 získala vlivné finance, zároveň ale dostala sociální věci, kde bude muset nepopulárně škrtat. A navrch problematické zdravotnictví.

"Zájmy mohou vyvážit pozice náměstků, ti mohou fungování resortu kontrolovat. V konečném důsledku mohou být mnohem důležitější než samotný ministr," míní Mlejnek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video