Prezident Václav Klaus dal svou amnestií soudcům mimořádně práci, ale jeho podpis pod zákonem o jejich platech stále není.

Prezident Václav Klaus dal svou amnestií soudcům mimořádně práci, ale jeho podpis pod zákonem o jejich platech stále není. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Klaus přidal amnestií soudcům práci, jejich platy ještě nepodepsal

  • 30
Před koncem roku politici sprintovali, aby od ledna existoval zákon, podle něhož budou vypláceni soudci a státní zástupci. Senát se kvůli tomu sešel 28. prosince, mezi vánočními svátky a silvestrem. Jenže prezident Václav Klaus, který svou amnestií přidal nečekaně soudcům novou práci, o zákonu stále nerozhodl.

"K tomuto zákonu se pan prezident zatím nevyjádřil," potvrdil iDNES.cz Klausův mluvčí Radim Ochvat. Soudci tak pracují bez toho, aby existoval předpis, podle něhož mají plat dostat.

Stejně tak Klausův postup znamená, že se od 1. ledna nemohl zvýšit plat poslanců, senátorů a ministrů, jak s tím návrh schválený parlamentem počítá. Většina Sněmovny prosadila a Senát nevetoval, aby politici neodváděli zdravotní a sociální pojištění z náhrad, které dostávají k platu, čímž se jim měl od ledna zvýšit plat o několik tisícovek měsíčně. (více o jednání Senátu o platech soudců najdete zde)

V zákoně je totiž napsáno, že má začít platit 1. ledna 2013, což se už určitě nestihne, i kdyby prezident zákon ještě podepsal nebo by i bez podpisu umožnil, aby začal platit a vyšel ve Sbírce zákonů. Třetí možností je, že bude zákon vetovat a pak by o něm musela znovu hlasovat Sněmovna.

"V lednu dostávají soudci peníze za loňský prosinec, takže to ještě takový problém není. Nastal by v případě, že by prezident z nějakých důvodů zákon vetoval. Sněmovna má zasedat až v únoru, kdy mají soudci dostat peníze za leden, a předpis, který by určil, kolik bude jejich plat, teď chybí," potvrdil  iDNES.cz ústavní právník Jan Kysela, tajemník stálé komise Senátu pro ústavu.

Jestliže Klaus umožní, aby zákon prošel, může podle Kysely platit, i když už nikoli od 1. ledna. "Existuje starší rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle něhož by se na takový zákon mělo pohlížet tak, že platit začne, ale nikoli retroaktivně," řekl ve středu Kysela.

Vláda spěchala kvůli verdiktu Ústavního soudu

Návrh zákona, který by určil nové platy soudců a od nich se odvíjející platy státních zástupců, poslala vláda Petra Nečase do Sněmovny ve stavu legislativní nouze. Ústavní soud totiž dříve zrušil část zákona, podle něhož by soudci měli měsíčně dostávat 2,5násobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře za předminulý rok.

Ústavní soud řekl, že platy soudců, kteří mají omezení v profesním životě, nesmějí například podnikat, by politici neměli krátit. A soud tak dal vlastně návod, že by se platy soudců měly vrátit na původní trojnásobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře.

Vláda - i přes výhrady ministra spravedlnosti Pavla Blažka, že hrozí nové žaloby od soudců - navrhla a prosadila koeficient 2,75 pro platy soudců. Nedorovnala tak jejich platy na původní výši. Poslanci si k tomu na návrh poslance ODS Jana Čechlovského "přilepili" přilepšení i sami pro sebe. Jenže teď může být kvůli Klausovu dosavadnímu mlčení všechno jinak.

"Těžko k tomu nacházím slova, kterými bych to komentoval. My teď s nějakým dalším vyjádřením počkáme na to, jaký postup pan prezident zvolí," řekl iDNES.cz viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad.

Stejně jako Kysela upozornil, že v lednu dostanou soudci plat za prosinec. A jak to bude v únoru, když minimálně pro část ledna neexistuje zákon a soudci tak vlastně pracují "zadarmo"? "To už je trochu složitější právní problém, ale existuje také výklad, že když dá Ústavní soud politikům lhůtu, aby přijali nějaký zákon znovu, a oni to nestihnou, mělo by se postupovat podle poslední ústavně konformní právní úpravy," uvedl Novosad. Takže by se soudci mohli domáhat toho, aby dostali původní trojnásobek. Ale o to ještě může být právní bitva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video