Klaus zastavil stíhání šiček z KLDR

  • 188
Prezident Václav Klaus opět rozdával milosti. Tentokrát vyhověl pěti žádostem odsouzených. Kromě toho zastavil trestní stíhání trojice šiček z KLDR, které v dubnu napadly štáb České televize. Hrozila jim obžaloba z loupeže.

ANKETA
Zasloužily si šičky z KLDR milost před skončením trestního stíhání?

Štáb ČT natáčel začátkem dubna reportáž o pracovních podmínkách v továrně na obuv SAM ve Skutči na Chrudimsku.

Když redaktor Vlastimil Weiner spolu s kameramanem před továrnou natáčeli rozhovory s českými zaměstnanci, napadla je skupina asi třiceti korejských dělnic a sebrala jim kameru.

Po příjezdu policie ženy kameru vrátily, ale bez kazety s reportáží. Redaktoři ČT na ně za to podali trestní oznámení. - více zde

Policie později obvinila tři ženy ve věku od 21 do 23 let. Za loupež jim hrozilo až deset let vězení a vyhoštění z České republiky. - více zde

Klaus: Před vynesením rozsudku milost nedám
"Prezident republiky svou milostí zastavuje trestní stíhání, protože hrozí, že újma, která by vznikla korejským dělnicím, by mohla být zcela nepřiměřená škodě, kterou způsobily a kterou jsou připraveny nahradit," zdůvodnil Hrad milost pro Korejky.

Ještě v neděli však Klaus v pořadu TV Nova Sedmička tvrdil, že se při udělování milostí nepokouší "opravovat soudy" a kromě "supermimořádných" případů se drží pravidla neudělit milost před vynesením rozsudku. "Prezidentskou milost považuji za úplně poslední věc," řekl.

Důvody milostí, jež dosud udělil, podle něj byly výhradně zdravotní, humanistické či rodinné.

Tak tomu opravdu je v případě dalších pěti milostí, které v úterý udělil. Ze zdravotních důvodů prominul zbytek trestu Pavlu Jiříčkovi. Ten byl za zpronevěru odsouzen na tři roky nepodmíněně. Ve věznici však nedávno podstoupil těžkou operaci srdce.

Z humanitárních důvodů se prominutí celého trestu dočkal René Niane. Ten by si za zanedbání povinné výživy měl odsedět pět měsíců. Klaus přihlédl k tomu, že se bývalí manželé dohodli a muž dlužnou částku uhradil.

V dalších třech případech prezident přeměnil nepodmíněný trest na podmíněný. Hortensie Karásková nemusí za krádež na tři měsíce do vězení. Stará se totiž o tři nezletilé děti a nemocného otce. Zůstane jí jen podmínka na jeden rok.

Rodičovské povinnosti přesvědčily Klause k udělení milosti také v případě Jitky Kofroňové. Ta byla za podvod odsouzena na dva roky. Pod podmínkou na dva roky jí byly prominuty. I ona se stará o tři nezletilé děti, to nejmladší má s sebou ve věznici.

S dvouletou podmínkou odejde z vězení Miroslav Bohunek. Za poškozování věřitele tam měl strávit tři roky. V jeho případě vzal prezident v úvahu neúměrnou délku řízení a to, že si už část trestu odpykal. Svým trestným činem navíc nezpůsobil žádnou škodu.

Klaus rozhoduje o milostech v poslední fázi sám
Klaus po loňském nástupu do prezidentského křesla radikálně změnil způsob rozhodování o milostech.

Zatímco Havel je většinou konzultoval s ministerstvem spravedlnosti a o některých milostech nechal rozhodovat přímo resort justice, Klaus po poradách a konzultacích se svými spolupracovníky a odborníky v poslední fázi rozhoduje sám.

Podle něj nemůže totiž o prominutí trestu rozhodovat ministerský úředník. Na stole mu teď leží 400 žádostí o milost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video