Klaus vytáhl proti stánkařům z ciziny

  • 121
Přesně měsíc před volbami vytáhla pravice do boje s tématy, která podle mnoha průzkumů voliči rádi slyší. ODS včera začala mluvit například o přísnějším přistěhovaleckém zákoně, o nutnosti zrušit Senát nebo o tom, že z tržišť odstraní nepoctivé obchodníky. Koalice navrhla, aby zločinci odsouzení za vraždy a znásilnění k dlouholetým žalářům neměli šanci na podmínečné propuštění.

ODS slibuje omezit počet "stálého nárůstu azylantů a nelegálních přistěhovalců". Problém, který občanští demokraté nazývají "likvidací drobných českých prodejců", pak chtějí vyřešit tím, že "učiní konec nepoctivému podnikání v tržnicích".

Koalice poopravila včera heslo ze své minulé volební kampaně z "Třikrát a dost" na "Jednou a dost". "Pachatelé, kteří dostali výjimečný trest, by neměli být po určité době propuštěni na svobodu na podmínku. Z vězení by se odsouzený mohl dostat jen díky milosti," uvedl předseda jedné za stran Koalice, lidovec Cyril Svoboda.

Sociolog Jan Herzmann z agentury TNS Factum tvrdí, že na takových heslech se dá vysledovat zájem oslovit "kohokoli" z voličů a právě taková témata mohou u části nerozhodnutých zabrat. "Snažím se vyhnout slovu populismus," říká Herzmann.

"Ale řekl bych, že to jsou jednoduchá sdělení pro ty, kteří se o politiku moc nezajímají." Na podobnou "notu" se vedou kampaně v celé Evropě. "Nedávno například kandidát na prezidentské křeslo ve Francii Le Pen získal mnoho hlasů díky svým odmítavým postojům k přistěhovalcům," dodal Herzmann.   

ODS mluví o věcech, které byly tabu
Je to posun ke krajní pravici, tvrdí někteří sociologové o nových tématech kampaně ODS. Ta však takový výklad odmítá: není prý důvod o některých věcech nemluvit. Témata, která byla až dosud pro demokratické politické strany tabu, vtáhla včera do kampaně ODS: přísnější zákony pro pobyt cizinců, důkladnější kontrola vietnamských stánkařů, nekalým způsobem ničící českou konkurenci.

Politici ODS při včerejším mítinku v Brně hned předpověděli, že se jejich strana nevyhne kritice za populismus, či dokonce srovnávání s radikální evropskou pravicí typu rakouského politika Haidera či francouzského Le Pena. "U nás se některé věci staly tabu. Je nedotknutelné říkat, že je u nás problém s přistěhovalectvím. My si myslíme, že toto tabu musí padnout. Vy si o něm stejně povídáte doma a já nevidím žádný důvod, aby se o tom nesmělo promluvit do mikrofonu tady na náměstí," řekl předseda ODS Václav Klaus.

Jeho místopředseda a stínový ministr vnitra Ivan Langer dodal: "Česká republika je svobodnou zemí, otevřenou zemí pro všechny, ale pouze pro ty, kteří sem chtějí přijít a žít podle stejných zákonů, podle kterých zde musíme žít i my."

Sociologové však určité paralely mezi ODS a radikální evropskou pravicí nacházejí. "Určitě tam je podobnost s programy například pana Le Pena," říká ředitel agentury TNS Factum Jan Herzmann. "Je to určitá část evropské pravice, spíše krajnější, která sází na ochranu domácího obyvatelstva před případnými vlnami imigrace."

Podle Herzmanna nemůže ODS takovými tématy nic ztratit: západoevropská pravice si již ověřila, že před volbami dokáže oslovit velkou část voličů. Zpřísnění cizineckých zákonů však není rozhodně pouze doménou "okrajových" stran, vážně o nich hovoří například němečtí křesťanští demokraté anebo britští konzervativci.

V minulosti navíc ODS projevila paradoxně větší "náklonnost" přistěhovalcům, než to dnes činí vládnoucí ČSSD. Za vlády ČSSD totiž počty cizinců žijících legálně v Česku klesaly: podle posledních dostupných údajů se jejich počet snížil o deset tisíc na dnešních dvě stě dvacet tisíc.

Největší "přistěhovalecká vlna" naopak nastala v období Klausových vlád - od roku 1992 do nástupu Zemanova kabinetu se počet cizinců zvýšil z padesáti na dvě stě dvacet tisíc. Za vlády ČSSD byl navíc připraven a parlamentem i přijat výrazně přísnější cizinecký zákon.

Téma vietnamských stánkařů přinesl do vrcholné české politiky již před několika lety premiér Miloš Zeman. Na parlamentní půdě prohlásil, že registrační pokladny, které jeho vláda neúspěšně navrhovala, jsou zaměřeny "na vietnamské stánkaře". ODS tehdy zákon nepodpořila: registrační pokladny by totiž podle ní poškodily všechny drobné obchodníky.

Podle Herzmanna kampaň zaměřená na asijské stánkaře není tou nejjistější kartou. "Je to trochu sporná záležitost, Češi rádi nakupují levně na tržištích, a přitom rádi nadávají na to, že ten prodej není poctivý," říká Herzmann. Nejjednodušší věc přitom je takové věci nekupovat. Jenže takové tržně etické jednání u nás zatím neexistuje."

Herzmann navíc předpovídá, že kampaň ODS může ještě nabrat vyšší obrátky. "Vsadil bych si na to, že těsně před volbami bude ještě nějaký závěrečný tah politického marketingu, lze ještě něco výrazného očekávat."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video