Zákon je podle Klause protiústavní. Ilustrační foto.

Zákon je podle Klause protiústavní. Ilustrační foto. | foto: Dan Materna, MF DNES

Klaus vetoval zákon o vyvlastnění

  • 751
Prezident Václav Klaus vetoval zákon o vyvlastnění. Podle něj je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a Ústavou. Formulace v něm jsou zneužitelné, nespecifikují, co je veřejný zájem, zdůvodnil prezident.

Sněmovna přijala zákon o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě v polovině března.

"Podle článku č. 11, odstavce 4 Listiny základních práv a svobod, předpisu s nejvyšší právní silou, je vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva možné ve veřejném zájmu, a to za náhradu a na základě zákona. Předložený zákon nesplňuje Listinou kladené požadavky." zdůvodnil své rozhodnutí Klaus v dopise předsedovi Sněmovny Lubomíru Zaorálkovi.

"Zákon vracím především z toho důvodu, že je paušálním vyvlastňovacím zákonem a že formulace v něm obsažené jsou zneužitelné."

Zákon podle prezidenta nijak blíže nespecifikuje neurčitý právní pojem "veřejný zájem". Ten přitom může jako jediný ospravedlnit zásah do Ústavou zaručeného vlastnického práva.

"Toto specifikovat bylo jediným smyslem vytvoření zákona. Listina základních práv a svobod vyvlastněním na základě zákona předpokládá nutnost existence konkrétního zákona pro každé jednotlivé vyvlastnění. Jen vyvlastnění na základě takového zákona umožňuje určitou veřejnou kontrolu. Tu tento zákon nezaručuje," dodává v dopise Zaorálkovi prezident.

Zákon by podle prezidenta umožňoval vyvlastňovat pozemky i za účelem soukromé investice. Arbitrem mezi dvěma zájmy soukromých subjektů (vlastníka pozemku a investora, který bude chtít na pozemku postavit například továrnu) by tak podle Klause byl úředník, a nikoliv demokratickou legitimitou disponující zastupitel.

Poslanci mohou normu i přes Klausův odpor znovu prosadit, potřebují k tomu ale 101 hlasů.

Na vyvlastnění čekají obchvaty
Na nový zákon "čeká" například několik dálničních staveb. Mezi nimi i přestavba úseku silnice I. třídy u Velké Bíteše, která slouží i jako přivaděč k dálnici D1.

Příprava stavby za více než 150 milionů korun vázne od roku 2004 kvůli nesouhlasu vlastníků pozemků. "Zákon umožní zahájit stavbu do dvou let. Majitelé totiž mohou za pozemky dostat několikanásobně vyšší náhradu," řekl před časem MF DNES starosta města Miroslav Báňa.

Ve vyčkávací pozici je také stavba obchvatu České Skalice. Zákon by podle bývalého starosty města Petra Fejfara mohl napomoci k ukončení tahanic o výkup pozemku sběrných surovin, který dokončení obchvatu brání.

"Vlastníci sběrny od začátku nepožadují peníze, ale chtějí, aby jim investor na jiném místě postavil novou provozovnu a nahradil škodu, která jim přestěhováním firmy vznikne. Avšak podle současných zákonů to investor učinit nemůže," řekl MF DNES senátor a bývalý starosta.

Reakce ministra pro místní rozvoj Radko Martínka

To, že pan prezident vetoval zákon o vyvlastnění považuji za špatnou zprávu nejenom pro investory, ale také pro dotčené majitele. Nový zákon je totiž pro vyvlastňované výrazně příznivější. Je to moderní evropská norma, která umožňuje vyvlastňovaným získat za majetek rozumnou a podstatně vyšší finanční náhradu než doposud. Tímto zamítnutím se pouze zvýšilo riziko prodloužení platnosti způsobu vyvlastnění založeného již před 30ti lety.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video