Václav Klaus a Jan Švejnar

Václav Klaus a Jan Švejnar | foto: iDNES.cz

Klaus versus Švejnar. Co mají společného, čím se liší

  • 970
Jaké jsou rozdíly mezi Václavem Klausem a Janem Švejnarem, kteří se v únoru utkají o post prezidenta? MF DNES přináší srovnání ze sedmi různých pohledů.

1. Manželky
Oba potkali své budoucí manželky jako vysokoškoláci. Švejnar rád baví historkou, jak kvůli lásce ke Kathy měl na počátku kariéry nižší plat. "Přišel jsem do kanceláře šéfa katedry a říkám mu, mám tady nabídku z Yale, která je o 500 dolarů vyšší, tak chci, abyste mi nabídl o 500 dolarů víc. Načež on se na mě podíval a řekl: Ty stejně neodejdeš, protože je tady Kateřina. Věděl, že spolu chodíme."

Kathy vyrostla v Jižní Americe, umí anglicky, španělsky a francouzsky. V češtině ale má jen základy. V současné době je profesorkou ekonomie na Michiganské univerzitě a používá dívčí jméno Terrellová.

Václav Klaus se s o tři roky mladší Livií, rodačkou se Slovenska, seznámil na kurzech španělštiny na VŠE. Po šesti letech známosti se vzali - v červenci 1968, tři týdny před sovětskou invazí do Československa. Klaus v ní v těžkých chvílích politické kariéry měl vždy oporu: "Byla se mnou na stovkách mítinků, přispěla nezanedbatelným způsobem k volebním výsledkům."

2. Děti
Klaus, starší o jedenáct let, je na rozdíl od Švejnara už dědečkem - dokonce pětinásobným. Má dva syny - staršího Václava (38) a mladšího Jana (33). Václav je veřejnosti známý jako šéf pražského soukromého gymnázia PORG. Je též aktivním členem ODS a otec v něm vidí politický talent. "Vašek má mimořádný politický cit a ideovou pevnost. Často se s ním radím," prozradil.

Švejnar má syna Daniela (26) a dceru Lauru (21). Obě děti se narodily v USA, ale dobře se domluví česky. Dan dokonce chvíli chodil do školy v Praze a hrál tu hokej za Spartu. Hokejový fanoušek nemůže otci odpustit, že nevyužil šanci ubytovat u nich doma v Pittsburghu na počátku 90. let jakéhosi mladíka z Československa - Jaromíra Jágra, budoucí superhvězdu. Syn Dan nyní pracuje v bance v New Yorku.

Švejnarova dcera Laura ještě studuje v Michiganu, kde příští rok na jaře končí. Má české občanství, chodila v Česku do mateřské školy.

3. Emigrace
S okupací Československa v létě 1968 se každý vyrovnal po svém. Hned po okupaci Švejnarův otec Zdeněk, člen KSČ, žádá ministerstvo zahraničních věcí, aby podpořilo jeho kandidaturu na významnou funkci v Mezinárodním úřadu práce v Ženevě. Československá diplomacie neměla námitek, nejspíš však netuší, že rodina se do země už vrátit nehodlá. "Sbalil jsem kufr, kytaru, lyže a nočním vlakem jsme odjeli do Ženevy," vzpomíná Švejnar. Ze Švýcarska pak zamířili do USA.

To Klaus naopak zdůrazňuje, že šanci emigrovat ho ani nenapadlo využít. Na rozdíl od jeho sestry Aleny, která odjela do Švýcarska, a sestry Livie, jež zamířila do Austrálie.

"Se sestrou jsme se pak neviděli skoro dvě desetiletí. Její emigrace mi také nevylepšovala kádrový posudek," popisuje to Klaus na svých internetových stránkách. "My jsme na emigraci nepomýšleli, byli jsme přesvědčeni, že se nesmí opouštět zemi v tom nejhorším okamžiku."

4. Politická kariéra
Oba profesoři ekonomie tvrdí, že se nejlépe cítí při přednášce, když mohou malovat křídou na tabuli. Avšak oba vždy měli politické ambice. Byť jinak projevované.

Hned po pádu režimu v roce 1989 se Švejnar stává pravidelným komentátorem ekonomické transformace země. Sepisuje strategie transformace a stává se poradcem prezidenta Václava Havla, později i socialistického premiéra Špidly a ministra Sobotky. Stručně: stojí na druhé straně než Klaus. Přestoupit z role poradce do role politika dlouho nechtěl, několikrát při vládních krizích odmítl nabídku stát se premiérem.

To Klaus buduje svou politickou kariéru jednoznačně a přímočaře: krátce po revoluci zakládá standardní politickou stranu, pravicovou ODS, v jejímž čele vydrží jedenáct let. Vyhraje dvoje sněmovní volby, dvoje prohraje, a vrchol přijde v roce 2003: zvolení prezidentem.

5. Ekonomická transformace
Známý je jejich spor o přeměnu socialistické ekonomiky v kapitalistickou. Čechoameričan kritizuje Klause hlavně za provedení kuponové privatizace. Nejtvrdší střet je z roku 2002, kdy Švejnar o Klausovi prohlásil, že v dějinách bude zapsaný s "debaklem ekonomiky".

Zajímavé je, že zrovna nyní se o svůj podíl na kritizovaném "debaklu" Švejnar najednou hlásí. Klaus nedávno připomněl, že se ani "milimetrem" na transformaci nepodílel. Švejnar se v reakci označil za "ideového tvůrce reforem" a z Klause udělal "výkonného inženýra".

6. Evropská unie
V pohledu na další podobu EU se prezidentští rivalové liší zásadně. Klaus je známý euroskeptik, který hlasitě protestuje proti dalšímu posilování pravomocí Bruselu na úkor jednotlivých států. "Ústavní smlouva je podle mě neštěstím pro Evropu," řekl o nové reformní smlouvě.

Naopak Švejnar si myslí, že pokud se Evropa jako celek ještě víc neposílí, neobstojí v globální konkurenci s rozvíjejícími se státy, jako je Indie nebo Čína.

Neshodnou se ani v přijetí společné měny eura: Švejnar už by jí nejraději platil v Praze, Klaus by euro zavedl co možná nejpozději.

7. Ekologie
Pro jednoho třešnička na dortu, pro druhého důležité téma hodné pozornosti. Z Klause se stal popírač globálního oteplování planety. Jak píše ve své knize Modrá, nikoli zelená planeta, růst teploty považuje za zanedbatelný. "Budoucí generace se budou pobaveně divit, že na počátku 21. století vyspělý svět propadl panice kvůli globálnímu zvýšení průměrné teploty o několik desetin stupně," říká.

Švejnar, navržený zelenými, považuje boj proti změnám klimatu za důležitý. "Je lepší čelit těmto problémům dříve nežli později," míní Švejnar, jehož syn se mimo jiné zabývá rozvojem větrné a solární energie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video