Prezident České republiky Václav Klaus

Prezident České republiky Václav Klaus | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Klaus v USA: Žiji teď v lepším světě, než byl komunismus. Ale...

  • 684
Václav Klaus na úvod své pracovní návštěvy USA přednesl projev ve washingtonském sídle neziskové organizace Competitive Enterprise Institute (CEI). Nešetřil kritikou EU ani trendu globalizace vlád. Dotkl se i svých oblíbených témat, jako je globální oteplování či řada dle něj společnost ohrožujících "ismů". Oproti komunismu prý nyní žije v lepším světě, který ho přesto zklamal.

Prezident se ve svém proslovu na téma "Is Freedom in the Western World Guaranteed Today?" ("Je v dnešním západním světě zaručena svoboda?") dotkl všech pro něj typických témat. Odsoudil snahy o nadnárodní vlády, zkritizoval koncepci EU jako "sociálního státu" a dotkl se i oblíbeného globálního oteplování.

Současný svět mě zklamal

"Ve srovnání s životem v komunismu teď žiji v mnohem lepším světě. Je to ale svět, který mě zklamal více, než jsem v okamžiku pádu komunismu čekal."

"Ve svém projevu na nedávné konferenci Ambrosetti Forum v Itálii jsem uvedl, že Evropa se musí zbavit neproduktivního a demotivujícího konceptu 'sociálního státu', který - logicky - neměl u především evropského publika příliš pozitivní ohlasy," odstartoval Klaus svůj kriticky pojatý několikaminutový proslov.

Krize je prokazatelným selháním vládních garnitur

Podle něj nyní žijeme v náročné době, kdy se svět vzpamatovává z hluboké finanční a hospodářské krize. "Všichni víme, že tato krize byla způsobena řadou jasně prokazatelných selhání vlád, že to nebylo selhání trhu, jak se dnes s oblibou tvrdí. Je nepopiratelné, že krizí prochází i celý koncept evropské integrace, jejímž vrcholem ledovce je dluhová krize eurozóny," zhodnotil Klaus nálady ve světě.

Klaus v USA

Prezident Václav Klaus vede během pracovní návštěvy USA a Kanady ve dnech 19. - 24. září 2011 českou delegaci na 66. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku. 

V pondělí 19. září byl prezident Klaus pozván washingtonskou neziskovou organizaci CEI zabývající se svobodou trhu a jednotlivce, aby přednášel o svobodě v západním světě. CEI také vydal anglický překlad Klausovy knihy Modrá, nikoli zelená planeta.

úterý 20. září bude jednat se členy "Skupiny přátel České republiky", v sídle Hudson Institute se setká s jeho vedením a ve 13 hodin přednese na půdě známé Heritage Foundation projev. V odpoledních hodinách bude jednat s předsedou Sněmovny reprezentantů Kongresu Johnem Boehnerem a se skupinou kongresmanů vedenou republikánem Kevinem McCarthym.

Ve středu 21. září se prezident v New Yorku zúčastní zahájení všeobecné rozpravy 66. zasedání Valného shromáždění OSN. V průběhu dopoledne a odpoledne se bilaterálně setká s přítomnými prezidenty některých členských zemí, zúčastní se pracovního oběda pořádaného pro hlavy států a vlád generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a poskytne rozhovor televizní stanici CNBC. Ve večerních hodinách se zúčastní slavnostní recepce pořádané americkým prezidentem Barackem Obamou.

Ve čtvrtek 22. září prezident vystoupí na kanadské Guelphské univerzitě a ve večerních hodinách se v New Yorku zúčastní diskuse pořádané časopisem The New Criterion.

V pátek 23. září v úvodu dopoledního bloku všeobecné rozpravy  66. Valného shromáždění OSN pronese prezident svůj projev. Zbytek pobytu na půdě OSN poté využije k dalším bilaterálním jednáním s některými přítomnými hlavami států a vlád.

V sobotu dne 24. září se prezident v dopoledních hodinách navrátí zpět do České republiky.

V proslovu jasně odsoudil trend společnosti k vytváření nadnárodních vlád, které nerespektují zvyklosti a tradice členských zemí. Nebezpečí, které v něm vidí, pak demonstroval na řadě dlouhodobě kritizovaných "ismů". Ty podle Klause staví zájem různých skupin nad zájem a skutečné problémy společnosti jako celku.

"Všem záleží na lidských právech, ale řada z nás se bojí humanrightismu. Jsme obohacováni jinými kulturami, ale ne multikulturalismem. Můžeme respektovat homosexualitu, ale ne homosexualismus. Musíme zajistit stejná práva pro ženy, ale máme mnoho důvodů ke kritice feminismu," vyjmenoval Klaus řadu "ismů", které jsou často výtvorem jeho kreativity, tedy jím vymyšlenými novotvary.

Globální oteplování je nástrojem ideologie

Pozastavil se přitom u dvou z nich: environmentalismu a "odnárodňování jednotlivých zemí", pro které zřejmě ještě ten správný "ismus" nenalezl.

"Když mluvím o environmentalismu, nemyslím tím racionální diskusi o ochraně životního prostředí, což je bezpochyby naše povinnost. Mám na mysli environmentalismus jako ideologii," vysvětloval Klaus publiku své názory.

Stoupenci této ideologie podle něj zájem o ochranu životního prostředí pouze předstírají s cílem změnit myšlení společnosti i chování každého z nás. Jako hlavní příklad pak uvedl globální oteplování, které se podle něj stalo jen nástrojem pro potlačení svobody a prosazování zájmů vládnoucí garnitury.

"Je potřeba neustále opakovat základní otázky kolem globálního oteplování a trvat na jasných odpovědích od zastánců této doktríny," řekl prezident a vznesl řadu souvisejících řečnických otázek. "Moje odpověď na všechny tyto otázky je NE."

Nadnárodní vlády nabourávají základní principy demokracie

Klaus dále uvedl, že příklon k centralizaci státní správy, která by zaštiťovala Evropu, či snad dokonce celý svět, je podle něj naprosto špatnou cestou. "Znamená to oslabení základního pilíře demokracie - národního státu," řekl.

"Nesouhlasím s dnes velmi módním názorem, že v důsledku globalizace (...) je potřeba vytvořit také globální správu. Skutečnost, že podobné problémy se vyskytují v mnoha zemích, neznamená, že jsou globální," uvedl. "Demokracie na úrovni Evropské unie, se 27 různými národními státy, existovat nemůže," dodal.

Důkazem jsou podle něj právě problémy s evropskou měnou. "Když jsem kritizoval uměle vytvořenou společnou evropskou měnu v posledních 20 letech, nikdo nenaslouchal. Netěší mě vidět, že jsem měl pravdu. Ostatně, kdybych se mýlil, bylo by to pro mě jako pro Evropana mnohem lepší."

Svůj proslov zakončil konstatováním, že boj za svobodu zůstává i v 21. století "otázkou dne". "Neměli bychom se stát obětí nových progresivních "ismů" (...), měli bychom se postavit za naše staré dobré konzervativní názory a přesvědčení. Ať už žijeme v Evropě, nebo v Americe," ukončil svůj projev ve Washingtonu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video